Jablečný ocet na vlasy: Proč a jak ho používat

Poslední aktualizace článku: 25. listopadu 2021

Přemýšlíte, jakým způsobem obohatíte svoji pečující rutinu? Jednou z metod, kterou se vyplatí vyzkoušet, jsou vlasové oplachy z jablečného octa. Na co vše je jablečný ocet dobrý? A je jedlá soda a ocet na vlasy kombinace, která je pro jejich krásu bezpečná? Na to vše se podíváme níže.

Snad každá žena sní o krásných a pěstěných vlasech bez jakékoliv chybičky. Problém je ale trochu v tom, že péče o vlasy je (stejně jako péče o pokožku) občas trochu alchymie. Člověk se snaží, aby vlasy působily upraveně a zdravě, ale pořád jim něco schází.

Zatímco někoho otravují lupy, které dělají ošklivé flíčky na černém a na barevném oblečení, další svádí marný boj se špatným rozčesáváním, nebo s pomalým růstem vlasů. K tomu se přidávají i další neduhy, mezi které řadíme například celkovou rozlétanost vlasů.

Jablečný ocet na vlasy

Se kterými kosmetickými problémy by vám mohl v tomto ohledu pomoci jablečný ocet?

Benefity jablečného octa na vlasy

Jablečný ocet má na vlasy mnoho zajímavých účinků. V první řadě se mu připisuje schopnost ovlivňovat pH. Díky tomu má poměrně dobrou schopnost zlepšovat kvalitu vlasů. Zvlášť těch, které jsou rozlítané a křehké.

Jablečný ocet se také používá při ekologickém úklidu domácností. Má totiž přirozené antimikrobiální účinky. Z toho může těžit vaše pokožka hlavy, na které se mohou za určitých okolností množit kvasinky a další patogeny, které způsobují podráždění. Pokud tedy řešíte méně závažnou infekci pokožky hlavy, nebo vás pokožka hlavy neustále svědí, oplach z jablečného octa by vám mohl snadno pomoci. Někteří lidé také používají oplachy z jablečného octa na lupy.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Jablečný ocet na podporu růstu vlasů

Některé ženy věří, že jim jablečný ocet může pomoci podpořit růst vlasů. Je na tom něco pravdy, nebo je to jenom povídačka?

Po světě chodí ženy, které jsou schopné odpřisáhnout, že jim osobně jablečný ocet s růstem vlasů pomohl. Pravdou ale je, že pro toto tvrzení dosud neexistují žádné vědecké důkazy, na které by se dalo odkazovat. To samé platí o tvrzení, které říká, že jablečný ocet pomáhá lépe definovat kudrnaté vlasy. Zkusit to ale samozřejmě můžete. (Je ale potřeba, abyste dodržely několik bezpečnostních zásad, o kterých si povíme níže.)

Jedlá soda a jablečný ocet na vlasy

Jablečný ocet na vlasy

Ženy, které se rozhodly pro život bez šamponu si po internetu předávají své postupy, jak si vlasy čistit jinak. Jedna z rad říká, že by se měla smíchat jedlá soda s jablečným octem. Nebo případně s vodou. Je ale tento postup bezpečný?

Abychom si nalily čistého vína, i když může tento postup nějakou dobu fungovat, byly zaznamenány případy, kdy dlouhodobá aplikace jedlé sody na vlasy vedla k jejich fatálnímu poškození.

Zároveň neexistují důkazy, které by potvrdily, že jedlá soda dovede změkčit vlasy a podpořit jejich lesk. Naopak je mnohem častější, že jedlá soda způsobí podráždění vlasové pokožky. Vše souvisí s tím, že má jedlá soda vysoké pH.

Působení vysokého pH v oblasti vlasů se spojuje s:

  • Poškozenými kutikulami
  • Lámavými vlasy
  • Podrážděností pokožky
  • Rozlítanými vlasy

Pokud se nechcete no poo metody vzdát, místo jedlé sody raději používejte kokosový olej.

Bezpečné používání jablečného octa

Jablečný ocet na vlasy

Jak už bylo řečeno, je potřeba vědět, jak máte zacházet i s jablečným octem. I když se tváří neškodně, při špatné manipulaci s ním si můžete ublížit.

V první řadě, jablečný ocet vždycky smíchejte s vodou. Jablečného octa by mělo být v poměru k vodě vždycky méně. (Maximum se pohybuje okolo 5 lžic octa.) Jde o naprosto zásadní pravidlo, které je nutné dodržovat pokaždé, když se rozhodnete udělat si vlasový oplach.

Aby byl účinek vlasového oplachu z jablečného octa co nejlepší, vždy ho dělejte až poté, co si umyjete vlasy šamponem a kondicionérem. Také neuděláte nic špatného, když necháte jablečný ocet s vodou ve vlasech několik minut působit. Nikdy ho ale na vlasech nenechávejte. Vždycky se musí spláchnout čistou vodou.

Pokud se stav pokožky vaší hlavy, nebo stav vašich vlasů, začne zhoršovat, pravděpodobně to s jablečným octem přeháníte, nebo pro vás není tato technika vhodná.

Zkoušely jste někdy vlasový oplach z jablečného octa?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair – Jablečný ocet na vlasy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319396 – Jablečný ocet na podporu růstu vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/baking-soda-hair – Je použití sody na vlasy bezpečné? (anglicky)

 

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️