Padání vlasů u žen: Mohou za něj nemoci i hormony

Poslední aktualizace článku: 26. března 2021

Vlasy ztrácíme každý den. Takže nejde o nic, co by nebylo normální. Na druhou stranu, záleží na tom, jaké je jejich množství. Jelikož padání vlasů u žen může způsobovat celá řada věcí, mrkneme se na to, co vše může znamenat a zda se dá nějak zastavit.

Z reklam, ale i od celebrit víme, že standardem jsou dlouhé a husté vlasy. Což nám může způsobit deprese, protože ať děláme, co děláme, nikdy se nepřiblížíme k tomu, co vidíme v hudebních klipech, na sociálních sítích a v jiných médiích.

Padání vlasů u žen: Mohou za něj nemoci i hormony

K tomu ale není jediný důvod. Zvlášť, když mnoho celebrit nosí příčesky a clip-in vlasy, kvůli kterým vypadají ty jejich objemnější než ve skutečnosti jsou. A modelky zase často vylepšuje retuš a mobilní filtr.

To ale nemění nic na tom, že nadměrné vypadávání vlasů u žen je značný problém, který může poukazovat na celou plejádu různě vážných stavů. Je tedy nutné se vyzbrojit trpělivostí a pustit se do detektivní práce. Vaše cílená snaha se vám ale v budoucnosti vyplatí tím, že vám bude v hřebenu, nebo v odtokovém kanálu sprchy nebo vany zůstávat mnohem méně vlasů.

Takže, směle do toho!

Proč ženám padají vlasy?

Padání vlasů u žen: Mohou za něj nemoci i hormony

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Jsme zvyklé na ztrátu vlasů u mužů. Proč ale postihuje ženy? To je celkem komplikovaná otázka, na kterou se hůře hledá odpověď. U mužů je jedním z hlavních viníků stárnutí a androgenní alopecie. Ženské tělo a jeho hormonální systém je ale mnohem složitější mechanismus, takže nám nabízí i širší spektrum příčin.

Padání vlasů může způsobit:

 • Alopecie
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Lupus
 • Addisonova choroba
 • Celiakie
 • Menopauza
 • Stres
 • Nedostatečná výživa

A celá řada dalších chorob a stavů, které jsou ale relativně vzácné.

Často si za ztrátu vlasů můžeme dokonce my samy. Třeba tím, že nosíme příliš utažené culíky, nebo gumičky, které obsahují kovové části. Ačkoliv se to nezdá, kov může plnit funkci ostří, které vlasy naruší, či přetne. A tím pádem vypadnou. V neposlední řadě stojí za ztrátou vlasů chemoterapie, nebo jiný typ léčby proti rakovině.

Vitamíny proti vypadávání vlasů

Padání vlasů u žen: Mohou za něj nemoci i hormony

Když lékař vyloučí, že za vypadávání vlasů může nemoc, první, co můžete udělat je to, že se zaměříte na příjem proteinů, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Je totiž možné, že za vypadáváním stojí deficit. Šlápnout vedle nemůžete s vitamíny skupiny B, s vitamínem E, vitamínem C, vitamínem D či s mědí, železem a zinkem. Je na vás, zda si troufnete na pokrytí potřeby z normálního jídla, nebo vsadíte na volně prodejné doplňky stravy.

Prevence vypadávání vlasů u žen

Padání vlasů u žen: Mohou za něj nemoci i hormony

Úplně nakonec se zaměříme na prevenci, která je stejně důležitá jako správná péče.

Pomoci vám může:

 • Pravidelné (a hlavně správně provedené) umývání vlasů
 • Vlasový zábal (olivový, kokosový olej…)
 • Méně pracný styling
 • Používání přípravků proti vypadávání vlasů (oplachy z kopřivy dvoudomé, šampony s chininem…)
 • Jemná masáž pokožky hlavy

Ženy by také měly o těchto změnách hovořit se svým ženským lékařem. Je možné, že problémy jsou způsobené hormonálním cyklem, nebo menopauzou.

Zapomínat bychom ale neměly ani na nadměrný stres. Zkuste si na sebe brát trochu méně práce. (S tím úzce souvisí schopnost říct někomu NE.) Také více odpočívejte a spěte, meditujte nebo cvičte jógu. Případně jakýkoliv jiný sport, ve kterém naleznete zalíbení.

Jakými způsoby bojujete proti vypadávání vlasů vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hair-loss-women – Vypadávání vlasů u žen: Příčiny, symptomy a léčba (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318403 – Vitamíny pro podporu růstu vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hair-loss-prevention – 22 způsobů, které předejdou ztrátě vlasů (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️