Jak na správné mytí vlasů
Poslední aktualizace článku: 9. dubna 2021
Pokud nechceme vypadat neupraveně, musíme se pravidelně věnovat umývání vlasů. Jen tak předejdeme tomu, aby maz postupoval od pokožky hlavy směrem do délek. Kdo ale zaručí, že si vlasy umýváte správně?
O věcech, které děláme pravidelně, se každý z nás domnívá, že je dělá perfektně. Opak je ale pravdou. Že to není až tak horké dokazuje například kvalita ústní hygieny, která není u řady z nás zrovna dvakrát valná. Tak proč si myslíme, že by to s mytím vlasů mělo být snad jinak?
Kromě toho, že nemusíme správně odhadnout šampon, který bychom měly používat, nám hrozí i příliš časté mytí vlasů. I když ho vy osobně možná nepovažujete za problém, faktem je, že může přispět k tomu, že se pokožka hlavy mastí ještě víc než normálně. Případně je vysušená, podrážděná a při každé (i byť sebemenší) příležitosti vás svědí a pne.
Jak se tedy vyhnout nejčastějším chybám?
Mytí vlasů – základní péče o vlasy
Všichni se shodneme na tom, že umývání vlasů je, stejně jako jejich česání hřebenem, naprostým základem, kterému by se měl věnovat každý jeden člověk. Jinak budou vlasy mastné, slepené a zacuchané.
Hodně z nás si vlasy poškozuje i tím, že nevíme, jak se o mokré vlasy máme správně starat. Pokud chcete předejít podráždění, nebo zvýšenému riziku vzniku plísní, po umytí by se měly vlasy (alespoň u kořínků) vysušit fénem. U toho ale nezapomínejme na nutnost použití přípravků, které je ochrání před působením tepla. Čerstvě umyté vlasy by se také neměly agresivně česat, protože by mohlo dojít k jejich mechanickému poškození. Extrémně důležitá je i správná volba materiálu, ze kterého je vyrobený ručník. Ideální jsou přírodní a hodně savé textury.
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
Správné mytí vlasů
Až si příště půjdete kupovat šampon, kondicionér a masku na vlasy, neberte první produkt, který vám padne pod ruku, ale začtěte se do jeho složení. Na co přesně jsou tyto výrobky dobré? Jsou obohacené o nějaké vitamíny, nebo další prospěšné látky? A co přesně potřebují moje vlasy? (Suché vlasy mohou mít nedostatek hydratace, ale nemusí jim dělat dobře ani teplo, nebo chemické barvení. Takže, odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se mohla na první pohled zdát.)
Když jste touto zatěžkávací zkouškou prošly, přichází čas na samotné mytí, které je ústředním bodem programu našeho dnešního článku.
Než poprvé strčíte hlavu pod sprchu, zkontrolujte si, že voda není příliš studená, ani moc horká. (Při koupání ve vaně zapomeňte na to, že se do ní položíte, protože ve vodě plavou nečistoty a chemické látky z tělových přípravků.) Do dlaně si naneste přiměřené množství šamponu (zhruba o velikosti dvacetikoruny), smíchejte ho s vodou a jemně ho vmasírujte do pokožky hlavy. (Mimo barvení, nebo použití stylingových přípravků by se šampon neměl na konečky dostat.) Vytvořte bohatou pěnu a nechte šampon působit. Následně vlasy opláchněte vodou a šampon nechte stéct volně do délek.
Podle toho, jakou se rozhodnete používat kosmetiku dejte v další fázi na své vlasy masku, nebo kondicionér, či obráceně. (Někteří výrobci mají masku na vlasy jako mezikrok, jiní jako finální péči, která se jen opláchne.) Pokud máte pocit, že vlasy nevypadají tak dokonale, jak by měly, můžete si zkusit zjistit, zda doma nemáte příliš tvrdou vodu, která by mohla na vlasech vytvořit hrubší film.
Jak často si mýt vlasy
Frekvence umývání vlasů je u každého z nás odlišná. Hlavně kvůli tomu, že máme nesourodý životní styl a jiný typ kůže. Co se týče mastných vlasů, pokud s nimi doopravdy válčíte, zkuste trik, který by měl prodloužit interval mezi dalším mytím. Pokud nikam několik dní nemusíte, nechte své vlasy promastit co nejvíc to jde. Klidně i 5-6 dní. Jakmile je umyjete, pokožka hlavy by na to měla reagovat tím, že začne produkovat maz trochu pomaleji než doposud. Takže místo každodenního mytí dosáhnete mytí jednou za dva, nebo dokonce i za tři dny. Nefunguje to na každého, ale můžete to zkusit. (Nám se podařilo interval mytí protáhnout na 4-5 dní bez toho, aby vlasy vypadaly špatně.)
V některých situacích se ale vyplatí mýt vlasy trochu častěji. Například v létě, kdy jsou vystavené agresivnímu působení mořské soli. Případně po absolvování hodiny cvičení v posilovně. Aby nedocházelo k nutnosti častějšího mytí vlasů během zimy, jakmile je to alespoň trochu možné, sundejte si čepici. Typicky třeba během cestování v autě, nebo v průběhu nakupování. (Hlava se nebude zbytečně zapařovat.)
Jak si vlasy umýváte vy?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/washing-hair – Umývání vlasů: Jak často, produkty a další (anglicky)
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-often-should-you-wash-your-hair – Jak často bychom si měli umývat vlasy? (anglicky)
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
O autorovi
Na tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.
Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️