Jaké vitamíny podpoří zdraví vašich vlasů?

Poslední aktualizace článku: 30. srpna 2022

Stará lidová moudrost praví, že krása vychází zevnitř. A něco na tom bude. Vitamíny jsou pro vlasy velmi důležité. Jak z hlediska rychlosti jejich růstu, tak kondice. Vitamíny dokonce ovlivňují i vypadávání vlasů, nebo šedivé vlasy. Víte, které jsou pro ně nejlepší?

Vitamíny na vlasy se prodávají v každé druhé lékárně. Ne každý se je ale rozhodne vyzkoušet. Což je škoda, protože mohou mít dobrý vliv na jejich vypadávání, které v určité fázi života trápí skoro každého. Třeba kvůli stresu, který má negativní dopady i na další segmenty našeho celkového zdraví.

Tímto končíme úvod a pouštíme se do praxe.

Krásné vlasy přírodní cestou

Vitamíny a další látky jsou pro vlasy extrémně důležité. Není to jen o tom, jak dlouho bude vlas schopen růst, ale i o samotném základu. Kterým je bezproblémová pokožka hlavy a normální stav vlasových folikul, ze kterých vlas roste. Je tedy nasnadě, že bychom neměli brát ohled jen na péči o vlasy zvnějšku, ale také zevnitř. Což lze ovlivnit například komplexními potravinovými doplňky.

TOP 6 vitamínových komplexů na vlasy

#1 Vlasimo

#2 Venira

#3 Vlasové hnojivo

#4 Curapil

#5 Evelle

#6 IncaCollagen

4.5/5
4.5/5
3.5/5
3/5
2.5/5
2.5/5

365-489 Kč

633-699 Kč

344 Kč

466-594 Kč

1649 Kč

1400 Kč

19 účinných látek

19 účinných látek

7 účinných látek

6 účinných látek

10 účinných látek

1 účinná látka

Také si můžete vzít k srdci některý z postupů našich babiček, které na vlasy zkoušely sílu volně rostoucích bylinek. Čas od času si můžete dopřát vlasový oplach z kopřivy, nebo z jablečného, či malinového octa.

Jaké vitamíny podpoří růst vlasů?

Pro naše celkové zdraví je důležitý pravidelný přísun všech typů vitamínů a živin. Některé z nich mají ale na stav vlasů a pokožky větší vliv než jiné. Které to jsou?

Na vlasy je dobré užívat:

  • Vitamín C
  • Vitamín B5
  • Vitamín E

Vitamín C je antioxidant, který chrání buňky před předčasným stárnutím. Také ale zlepšuje vstřebatelnost kolagenu a železa. (Kolagen dává tkáním pružnost. Železo je zase důležité pro optimální stav červených krvinek, které mohou lépe zásobovat vlasové váčky.)

Vitamín B5 zase (podobně, jako další vitamíny skupiny B) ovlivňuje transformaci potravin na energii. Čímž dává buňkám ideální podmínky pro normální růst a obnovu. A co vitamín E? Ano, i on je antioxidant, který chrání buňky před negativním působením oxidačního stresu. Ovšem, také se zjistilo, že jeho dlouhodobé podávání (ve studii trvalo 8 měsíců) zlepšilo stav pacientů, kteří trpěli nadměrnou ztrátou vlasů. Vzhledem k tomu, že u skupiny, která dostávala placebo byl oproti začátku jen minimální rozdíl, zdá se, že vitamín E doopravdy funguje.

Posílení vlasových kořínků

Nic nefunguje bez kvalitního základu. Ani růst vlasů ne. Proto byste měli věnovat zvýšenou pozornost stavu svých vlasových váčků. V průběhu času je mohou postihnout problémy, které souvisejí s androgenní alopecií. Nežádoucí jsou ale i záněty.

Špatnou zprávou pro vás je, že pokud už někdy došlo k poškození vlasového váčku, nelze ho vrátit zpátky do aktivní fáze. Proto je extrémně důležité tomuto problému předcházet. Kromě dostatku železa a vitamínu C ze stravy si dopřávejte pravidelnou (jemnou) masáž hlavy, která zlepší jejich prokrvení. Často se doporučují i přípravky s kofeinem a chininem, které fungují na podobném principu. Rozhodně ale nešlápnete vedle ani s průběžnou maskou na vlasovou pokožku. Stačí si do ní vetřít arganový, nebo kokosový olej a nechat ho působit.

Vitamíny, které vrátí vlasům lesk a oddálí blednutí barvy!

V jednom z předchozích řádků jsme se zmínili o tom, že na šedivění může mít (kromě genetiky) vliv nedostatečná výživa, která může způsobovat rychlejší ztrátu pigmentu. Nejprve si zjistěte, zda máte ve stravě dost vápníku a mědi. Prospěšné vám bude i doplňování železa, bílkovin a vitamínu B5. V procesu ztráty barvy ale hrají velkou roli i další vitamíny ze skupiny B. Konkrétně jde o vitamíny B6, B9 a B12. Sáhnout pak můžete i po zinku a po vitamínu D.

Vzhledem k tomu, že nikdo z nás (snad až na výjimky) není nutriční specialista, který dokonale ovládá znalosti ohledně složení a kombinace potravin, většina smrtelníků sáhne po volně prodejných doplňcích stravy na přírodní bázi, jejichž dlouhodobé užívání se obvykle projevuje i zlepšením stavu pokožky a nehtů.

Takže vás na vaší cestě za lesklými, zdravými a přírodně barevnými vlasy nemůže nic zastavit.

Recenze vitamínů na vlasy

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy 💇‍♀️, o které je třeba pečovat. Uskutečnily jsme proto v naší redakci test jednotlivých vlasových výživ, kterých je na trhu obrovské množství a celý loňský i letošní rok testovaly a porovnávaly, která pomáhá nejlépe při:

  1. podpoře růstu vlasů
  2. růstu nových vlasů
  3. menšímu vypadávání
  4. většímu lesku vlasů
  5. podpoře růstu a pevnosti nehtů

Výsledkem je TOP 6 nejúspěšnějších vitamínových komplexů v dílčích kritériích. K jednotlivým vítězům přinášíme samostatné recenze.

#1 Unikátní komplex pro silné a zdravé vlasy bez vypadávání

Vlasimo

vlasimo recenze

Mezi nejčastěji zmiňované tablety na vlasy patří Vlasimo. Na základě vysoké míry spokojenosti zákazníků stojí v našem žebříčku na 1. místě. Tablety Vlasimo obsahují celkem 19 účinných látek, například důležité vitaminy skupiny B, konkrétně vitamin B5, B6, B7, B9, které se běžně užívají v doplňcích stravy pro zdravé vlasy a jsou proto jejich základem. Jejich obsah ve Vlasimo ještě rozšiřují pivovarské kvasnice. Kromě nich zde nalezneme i další vitaminy, jde o vitamin A, C, a E. Z bylinek obsažených ve Vlasimo můžeme zmínit přesličku rolní, která obsahuje křemík a prospívá normálnímu stavu pokožky, vlasů a nehtů a která má silné antioxidační vlastnosti a vazbu na kolagen, jenž ve složení Vlasimo také zastoupen. Dále tu máme také meď, zinek, l-methinonin, nebo kyselinu hyaluronovou. Právě kvůli vysokému počtu látek, lze hodnotit Vlasimo v porovnání s ostatními doplňky stravy na vlasy velmi pozitivně. Zkušenosti zákaznic a zákazníků jsou proto ve velké většině kladné, často zmiňují vysokou účinnost, díky které dosáhly kýžených výsledků, především šlo o podporu růstu vlasů nebo navrácení jejich vlasů do hezčí, pěstěnější a původnější podoby. Dále jim pomohl i s pletí a nehty.

 

zdroj: zbozi.cz

 

#2 Komplexní péče pro vlasy, nehty a pleť

Venira

Dalším velmi známým doplňkem na vlasy je Venira se svými 19 účinnými látkami. I zde ve složení najdeme vitaminy A, B, C a E, bylinky přesličku rolní, kopřivu dvoudomou či další účinné látky jako je kolagen, zinek a meď. I zde jsou ve složení vitaminy skupiny B doplněny o pivovarské kvasnice. Zajímavostí ve složení je tzv. Saw palmetto neboli serenoa plazivá, která je běžně využívaná především na prostatu a problémy s močením, přesto je vhodná i na růst vlasů. Venira kapsle pro vlasy má vyšší pořizovací cenu, což je logické už z množství účinných látek. Ze zkušeností zákazníků dále víme, že jim kapsle Venira pomohly s jejich problémy s vlasy, ať již šlo růst vlasů, nebo mastnost vlasů. V ojedinělých případech potvrdily, že na ně nemají tyto kapsle žádné účinky. Některé zákaznice užívají doplněk stravy Venira dlouhodobě a potvrzují účinek až po delším čase, a to i na pleť nebo nehty.

 

zdroj: zbozi.cz

 

#3 Stop nadměrnému vypadávání vlasů

Vlasové hnojivo

Levnější řešení nabízí Vlasové hnojivo, a to na úkor účinných látek. Obsahuje jich celkem 7. Základem jsou opět vitaminy B, ovšem ne tak ve velkém zastoupení jako v prvních dvou zmíněných doplňcích stravy. Hlavní látkou uvnitř výživového doplňku Vlasové hnojivo je bezpochyby MSM, cystin, l-methionin, ale důležitý je také zinek, který napomáhá normálnímu stavu vlasů, nehtů a pokožky, nebo křemík. Zkušenosti zákazníků jsou ve většině případů kladné. Často zmiňují změnu v růstu vlasů a jejich hustotě, v některých případech nepozorují zákazníci na svých vlasech žádný rozdíl. Doporučili bychom ho hlavně těm, kteří chtějí vyzkoušet slabší složení za nižší cenu, neboť v porovnání s předchozími doplňky stravy nepřináší žádné nové látky. I přesto jsou tyto látky velmi účinné.

 

 

zdroj: zbozi.cz

 

#4 Péče o vlasy, nehty a pleť

Curapil

Na čtvrtém místě se v našem porovnání umístil doplněk stravy Curapil. Patří také mezi známější doplňky stravy na vlasy. Obsahuje nižší množství účinných látek, celkem tedy jen 6. Přesto má zajímavé složení. Kromě běžných látek obsažených ve výživových doplňcích na vlasy, jako je l-methinonin, l-cystein, pyridoxin (vitamin B6), kyselina pantotenová a pivovarské kvasnice, je zde i topinambur hlíznatý. Topinambur pochází ze Severní Ameriky a je pojmenovaný podle jména kmenu indiánů (Topinambové), který tuto rostlinu předali francouzským kolonistům, užívají se především jeho hlízy, které jsou podobné bramborám a narozdíl od nich jsou vhodné i pro diabetiky, kvůli obsahu inulinu, který má nízkou kalorickou hodnotu. Kromě toho však přináší mnoho živin, od vitaminů přes bílkoviny po minerální látky. Právě proto ho využívá výrobce Curapil jako účinnou látku na vlasy. Zkušenosti zákazníků jsou vesměs pozitivní. Oceňují hlavně zvýšený lesk vlasů, jednoduché užívání, zvýšený růst vlasů a posílení vlasů. Někteří zákazníci však měli problém s nulovou účinností látek obsažených v doplňku stravy Curapil a nepozorovali žádnou změnu. Také si někteří stěžují na vyšší cenu, což je vzhledem k množství látek oprávněná výtka. Navzdory tomu může výživový doplněk Curapil přinést zajímavou zkušenost s novými látkami.

 

 

zdroj: heureka.cz

zdroj: zbozi.cz

 

#5 Pilulky krásy pro ženy

Evelle

Evelle je dalším slibným kandidátem na silné složení. Obsahuje totiž hned 10 účinných látek. Kromě stálicí, jako je kolagen, vitamin C a E, selen, biotin nebo zinek, obsahuje i látku jménem Pycnogenol. Pycnogenol je patentovaný výtažek z kůry přímořské borovice (Pinus pinaster), který obsahuje směs ve vodě rozpustných bioflavonoidů a ovocných kyselin. Zajímavostí může být extrakt z borůvek a rajčat. Rajčata obsahují lykopen, tedy rostlinný pigment a karotenoid, borůvkový extrakt zas může být zajímavý obsahem přírodního barviva zvaného antokyan. Zkušenosti zákazníků se různí dle doby užívání Evelle. Ti, kteří ho používají dlouhodobě, tvrdí, že jim pomohl s vlasy nebo pletí. Naopak někteří si stěžují na příliš vysokou cenu a na slabý, či nulový účinek látek při kratším užívání. Je tedy proto na zvážení, zdali vydávat tolik peněz za tento doplněk stravy.

 

zdroj: zbozi.cz

 

#6 Mořský kolagen

Inca Collagen

Inca Collagen obsahuje pouze 1 účinnou látku, tedy kolagen. Sází především na kvalitu výrobku a dobré zkušenosti zákazníků s jeho užíváním. Kolagen má široké spektrum účinků, proto jsou důvody zákazníků užívání doplňku stravy Inca Collagen různorodé. Někteří ho využívají na klouby, či problémy s kostmi, jiní zas na vlasy, kůži či nehty. Kolagen spolupracuje především s vitaminem C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí, chrupavek, dásní, kůže, krevních cév a zubů. Je tedy dobré zvážit kromě přísunu kolagenu i vitamin C, jenž bohužel není obsažen v balení Inca Collagen. Zkušenosti zákazníků jsou pozitivní, někteří však měli problém pozorovat jakýkoliv účinek. Také si stěžují na příliš vysokou cenu, která je nastavena nejspíš deklarovanou kvalitou doplňku stravy Inca Collagen. Inca Collagen je tak možné vyzkoušet na vlasy, i přestože jsou zde některé negativní ohlasy z řad zákazníků.

 

zdroj: zbozi.cz

 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hair-follicle – Vlasové folikuly: Funkce, anatomie a nemoci (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth – 8 nejlepších vitamínů a živin pro růst vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/reverse-gray-hair – 20 způsobů, jak odvrátit šedivění vlasů (anglicky)

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest