Víte, jak správně udržovat svoje mastné vlasy? Tyhle tipy vám to usnadní

Poslední aktualizace článku: 16. ledna 2021

Maz produkují všechny typy pokožky. Některá více a jiná zase méně. Když je ho málo, může vás trápit svědění a pnutí. A když zase nadbytek? Tak si připadáte jako neupravený rousňák. Dá se s mastnými vlasy něco dělat, aby nebylo nutné je umývat téměř každý den?

Na vlasech se dá celkem snadno poznat, jak o sebe kdo pečuje. Ideálem jsou čisté a lesklé vlasy a zdravá pokožka hlavy, která neprodukuje lupy, které by mohly ulpívat na oblečení. Ne každý se ale dovede této společenské normě přiblížit.

Především ženy mají potíže s tím, že je trápí mastné vlasy. Které je nutí k tomu, aby si umývaly hlavu každý den. Což nejen, že zabere spoustu času, ale také to není zrovna dvakrát zdravé. (Proč vám povíme v následujících několika řádcích.) Ale co se s tím dá dělat?

Víte, jak správně udržovat svoje mastné vlasy? Tyhle tipy vám to usnadní

V tuto chvíli by se hodilo bouchnout šampaňské, protože vám dáme návod, jak tomuto problému zamezit, nebo ho dokonce úplně odstranit.

Proč si neumývat vlasy každý den

Jakmile zpozorujete, že se mastnota pomalu rozlézá od pokožky hlavy do délek, máte chuť pustit teplou vodu, vzít do ruky šampon a tohle nadělení umýt. Na čemž není nic špatného, ale nemělo by se to přehánět.

Každodenní mytí vlasů může způsobit:

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

 • Narušení přirozeného mikrobiomu na pokožce hlavy
 • Narušení normální produkce kožního mazu
 • Oslabení vlasů

Pokud vás něco z toho trápí, pak je nasnadě, že za tím může být přehnaná péče o vlasy.

Víte, jak správně udržovat svoje mastné vlasy? Tyhle tipy vám to usnadní

Proč se vlasy mastí?

Asi nejjednodušším vysvětlením by bylo to, že prostě máte takový typ kůže. Stejně, jako třeba někdo bojuje s mastnou pokožkou na obličeji, kvůli které se mu dělá neustále akné. To ale nezní příliš uspokojivě.

Za mastnými vlasy může být i:

 • Seboroická dermatitida
 • Akné na pokožce hlavy
 • Ekzém
 • Lupénka

Problémová pokožka ale může být způsobená i alergickými reakcemi. Možná ale jenom hodně sportujete, nebo máte neustále nějakou pokrývku hlavy, pod kterou se vlasy více potí. Mastnotu si lze “vypěstovat” i tím, že si do vlasů neustále saháte. (A tím do nich přinášíte nečistoty a distribuujete si do délek maz, který se nachází u vlasových kořínků.)  Je tedy určitě vhodné celý problém dlouhodobě sledovat.

Víte, jak správně udržovat svoje mastné vlasy? Tyhle tipy vám to usnadní

Tohle zkuste

I když logika velí vlasy umývat co nejčastěji to jde, zkuste zvolit trochu jiný postup a vlasy si naopak umývejte méně. Ano. V prvních dnech to pro vás bude nepříjemné a budete si při pohledu do zrcadla připadat doopravdy hrozně. Když ale vlasy necháte hodně promastit (klidně i týden, pokud víte, že nikam nemusíte), po následném umytí by se měl interval nutnosti mytí trochu prodloužit. I kdyby to bylo třeba o jeden den, rozhodně je to pro vás velká výhra.

Je-li to opravdu nezbytné, mějte po ruce suchý šampon. S jeho používáním si ale dávejte dobrý pozor, protože prášek může ucpávat póry a vést k tvorbě akné a k vypadávání vlasů. Proto ho pro svůj lepší pocit používejte jen jeden den.

Víte, jak správně udržovat svoje mastné vlasy? Tyhle tipy vám to usnadní

Dále vám může pomoci:

 • Důkladnější šamponování
 • Opatrné používání kondicionéru (pokud už ho používáte, dávejte ho jenom do délek)
 • Pravidelné čištění kartáče na vlasy (ve kterém se schovává spousta neviditelné mastnoty)
 • Vyřazení výrobků, které obsahují silikon (ten vlasy uhladí, takže po nich mastnota steče o poznání rychleji)
 • Oplachování vlasů jablečným octem
 • Maska na pokožku hlavy (ideální je kokosový olej, nebo med smíchaný s vodou)
 • Aplikace zeleného čaje

Důležité je si do vlasů zbytečně často nesahat. Při pobytu uvnitř si také vždycky sundejte čepici, nebo jinou pokrývku hlavy. I kdyby to mělo být kvůli krátkému průchodu obchodním centrem. Tím předejdete zbytečnému pocení vlasové pokožky.

Máte nějaké vlastní fígle na mastné vlasy? Pokud ano, napište nám je do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.byrdie.com/wait-is-it-bad-to-wash-your-hair-every-day – Je špatné si umývat vlasy každý den? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/oily-scalp – Příčiny mastné pokožky hlavy, včetně prevence (anglicky)

https://www.healthline.com/health/oily-hair-remedy – 25 tipů, jak se zbavit mastných vlasů (anglicky)

 

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️