Strupy ve vlasech, jak si s nimi poradit jednou provždy?

Jednou z podmínek krásných a silných vlasů je zdravá pokožka hlavy. Stejně jako kůže všude jinde na těle však nemusí být úplně bezproblémová. Kromě toho, že jí nedělají dobře různé nemoci je hodně citlivá i na to, jak jsme s ní zvyklí během roku zacházet. Co značí strupy ve vlasech a jak se jich zbavit?

V reklamách na šampony a na barvy a přelivy hrají modelky, které mají dokonale lesklé vlasy a naprosto čistou pokožku hlavy. (Za předpokladu, že hlavním dějem příběhu není boj s lupy.) Proto tak nějak předpokládáme, že jde o normální stav, který je vlastní všem lidem bez rozdílu.

Ale není to pravda. Vlasová pokožka obsahuje kromě folikulů i póry, které se mohou kdykoliv ucpat. V krajních případech se vám na ní mohou udělat pupínky, či strupy, kvůli kterým se stydíte jít ke kadeřnici.

Jsou strupy ve vlasech něco vážného? A jak se jich dá eventuálně zbavit?

Příčiny strupů ve vlasech

Strupy ve vlasech, jak si s nimi poradit jednou provždy?

Pokožku hlavy ovlivňuje to, jaké používáte kosmetické přípravky. Zamyslet se musíte i nad tím, zda se pravidelně barvíte. (A pokud ano, tak jakou barvou.) Není totiž vyloučeno, že za zhoršením stavu vězí alergická reakce. Samozřejmě je nutné dávat pozor i na to, aby se hlava nepotila pod čepicí, nebo aby nedošlo k ucpávání pórů kvůli nadměrnému používání dnes tolik populárních suchých šamponů.

Z dalších možných příčin problematické pokožky hlavy, která je náchylnější ke strupům, bychom jmenovali:

  • Seboreickou dermatitidu
  • Lupénku
  • Impetigo
  • Kontaktní dermatitidu

Ačkoliv řada lidí zvládne tyto stavy vyřešit víceméně svépomocí, pro začátek je určitě vhodné navštívit zkušeného dermatologa, který stanoví diagnózu a poradí vám co a jak.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Jak se zbavit strupů ve vlasech

V posledních letech se stále častěji setkáváme s lupénkou, během které tělo rychleji nahrazuje buňky kůže dalšími. Což vede k zarudnutí, šupinatění a někdy i ke strupovatění a krvácení. Aby se předešlo zánětům a ztrátě vlasů, lékař vám předepíše léky a poradí vám používat speciální šampony na lupénku, které se prodávají v lékárně.

Strupy ve vlasech, jak si s nimi poradit jednou provždy?

U kontaktní dermatitidy je naopak potřeba vypozorovat, co přesně nedělá pokožce vaší hlavy dobře. Aby byla tato detektivní práce trochu více řízená, zkuste si nějakou dobu vést speciální deník, do kterého budete uvádět vlasové procedury (umývání vlasů, barvení vlasů, používání dalších stylingových přípravků atd.). Jakmile objevíte vzorec, tak ho zkuste změnit.

Pokud ve vlasech zpozorujete nažloutlé mastné lupy, nejde o klasické lupy, o kterých se mluví v televizi, ale o seboreickou dermatitidu. Jelikož může vést ke svědění vlasové pokožky, není dobré se škrábat a drbat. Jinak může dojít k zánětu, jehož léčba bude vyžadovat asistenci lékaře. Seboreická dermatitida se pak může zhoršovat kvůli působení stresu, nebo nezdravého životního stylu.

Co na strupy ve vlasech?

Strupy ve vlasech, jak si s nimi poradit jednou provždy?

U některých problémů je každá rada drahá, ale při odstraňování strupů ve vlasech tomu většinou tak není. Pokud potřebujete opravdu akutní pomoc od svědění a dalších nežádoucích projevů, se znalostí své diagnózy běžte do lékárny a požádejte o mast na strupy ve vlasech. K dispozici jsou masti se zinkem (které jsou vhodné i pro ošetřování akné kdekoliv jinde na kůži), nebo třeba se sírou. Velmi populární je v poslední době i kosmetika s konopím, které má taktéž pozitivní vliv na zklidnění podrážděné vlasové pokožky.

Dále neuděláte nic špatného, když:

  • Se nebudete škrábat
  • Si nebudete zbytečně sahat do vlasů (pokud už je to z nějakého důvodu nezbytné, umyjte si ruce)
  • Nastavíte smysluplnou frekvenci umývání vlasů (následně použijte fén, protože vlhko může váš neduh zbytečně zhoršovat)

Také se zaměřte na to, aby nad vámi neměl nadvládu stres. U toho hlídejte kvalitu vašeho jídelníčku. Stav pokožky a vlasů se může zlepšit, když budete pravidelně užívat doplňky stravy na kůži, vlasy a nehty s obsahem vitamínů, bylinek a dalších přírodních látek.

Ovšem, pokud je pacientem dítě, pokožka hlavy začne hodně bolet a otékat, nebo se u vás dokonce objeví horečka, běžte okamžitě k lékaři.

Museli jste někdy řešit strupy ve vlasech? 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/scalp-scabs – Boláky a strupy ve vlasech: Léčba, příčiny a úlevové prostředky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323588 – Co dělat s pupínky a strupy ve vlasech? (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️