12 ozkoušených způsobů, jak mít zdravé, husté a pevné vlasy

Poslední aktualizace článku: 12. září 2023

Zdá se vám, že vaše vlasy nerostou tak, jak byste si představovaly, a ještě vás zkouší tím, že jako naschvál padají? V tom případě nejste sama. Jelikož může jít o dost frustrující problém, podíváme se na několik tipů, které by vám mohly v této těžké situaci pomoci.

Vlasy jsou jedním z atributů krásy, takže je pochopitelné, že se je snažíme mít v co nejlepší kondici. Problém je ale celkem často v tom, že si dělají úplně co chtějí. Nerostou, vypadávají, nebo dokonce hrozí roztřepenými konečky.

Jelikož porozumět tomu, co vaše vlasy potřebují ke svému normálnímu růstu je klíčem k úspěchu, níže se podíváme na několik tipů, které byste měly co nejdříve vyzkoušet.

Vitamíny a bylinky

12 ozkoušených způsobů, jak mít zdravé, husté a pevné vlasy

Tablety na vlasy, které obsahují vitamíny a bylinky, jsou v poslední době hodně žádané, protože obsahují látky, ze kterých může těžit i vaše kůže s nehty. Tradičně vlasům dělá dobře příjem vitamínu C, vitamínu E a vitamínů skupiny B, nepohrdnou ale ani zinkem, mědí, železem, kopřivou dvoudomou, přesličkou rolní, pivovarskými kvasnicemi a dalšími látkami, které jim nabídnou dostatečnou vzpruhu.

Neměly byste ale sahat po každém doplňku stravy na podporu krásy, který se vám dostane pod ruku. Vzhledem k tomu, že jich je na našem trhu spousta a mají různou kvalitu, s výběrem nespěchejte. Mezi hlavní parametry výběru by mělo patřit především přírodní složení a měly by obsahovat co nejširší komplex látek.

Šampony na růst vlasů

I když je vnitřní výživa nejzákladnějším pilířem vašich snah, zapomínat byste neměly ani na výběr správné kosmetiky. Mokré vlasy jsou nejnáchylnější k poškození, takže si zaslouží opravdu extra péči. Tu jim dopřejí kvalitní šampony na podporu růstu vlasů, které obsahují extrakt z aloe vera, kopřivy, konopí a dalších přírodních látek, včetně kofeinu. Kromě toho, že by vlasy měly přestat vypadávat by měly vypadat i viditelně lépe. (Nezapomínejte ale na to, že k šamponu patří kondicionér ze stejné řady.)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Také se hodí vědět, že i u šamponů a kondicionérů hraje prim šetrné přírodní složení, ve kterém nejsou látky, které v něm nemusí bezpodmínečně nutně být. Vyhnout byste se měly především parabenům a látce, která se jmenuje Sodium Lauryl Sulfate.

Sledujte složení výrobků

Už se vám někdy stalo, že vaše oblíbená značka vypustila do světa nový šampon nebo doplněk stravy, ale pak se ukázalo, že šlo o vyhozené peníze? V případě doplňků stravy nehleďte jen na jméno vašeho oblíbence, ale dívejte se i na etiketu a snažte se zjistit, kolik látek vybraný doplněk stravy obsahuje. To totiž naznačuje, že vašim vlasům poskytne komplexní péči. Aby se vám rozhodovalo lépe, můžete si přečíst srovnání nejlepších vitamínů na vlasy, kde hovoříme o těch úplně nejlepších, které jsou u nás v současnosti k dostání.

Také se můžete podívat na naše srovnání šamponů na růst vlasů, u kterých jsme kritérium kvality taktéž zohlednili, takže si uděláte dobrou představu o tom, jaká měřítka jsou při jejich nákupu důležitá.

Přečtěte si: 13 největších chyb při péči o vlasy

Pozor na diety

Možná jste na to nikdy nepomyslely, ale vlasům nedělá ani trochu dobře, když hladovíte. Z toho důvodu se doporučuje snižovat hmotnost nějakým zdravějším způsobem, který bude zahrnovat čerstvé ovoce, zeleninu, proteiny, luštěniny, celozrnné výrobky a cvičení, kterému se budete věnovat několikrát týdně.

Kosmetické oleje

Ještě předtím, než si půjdete umýt vlasy přírodním šamponem, jim můžete dopřát olejovou masku, kterou můžete v některých případech aplikovat i na pokožku hlavy. Vhodný je například arganový olej, kokosový olej, olivový olej nebo rozmarýnový olej. Olej vetřete do vlasů a zakryjte je koupací čepicí a ručníkem. Před umytím počkejte alespoň 30 minut.

Péče o pokožku hlavy

Ať už je léto nebo zima, rozhodně není moudré nechat hlavu zapařovat pod čepicí. Pokud nastoupíte do auta nebo do prostředku hromadné dopravy, nakupujete nebo se pohybujete někde uvnitř, pokrývku hlavy si po tuto dobu sundejte. Také zbytečně nepoužívejte suché šampony. I když mohou účinně bojovat s mastnotou, jejich nadužívání může vést k ucpávání pórů, což může náseldně způsobit nepříjemné potíže. Extra pozornost si pak také zaslouží problematická pokožka hlavy (která může vyžadovat zklidnění a hydrataci) a pokožka se sklony k tvorbě lupů.

Tip: Jak na suchou pokožku hlavy?

Masáž pokožky hlavy

Když si budete umývat vlasy přírodním šamponem na podporu růstu vlasů, zvažte, zda si při napěnění neuděláte lehkou masáž vlasové pokožky. Kromě toho, že vlasy budou lépe umyté, podpoříte prokrvení vlasových cibulek, takže se k nim dostane větší množství důležitých živin. (Které do těla dodáte z již zmíněných doplňků stravy na podporu růstu vlasů. Jak tedy vidíte, všechno souvisí se vším.)

Pozor na teplotu

 

12 ozkoušených způsobů, jak mít zdravé, husté a pevné vlasyNemá smysl dělat všechno dobře, abyste pak vlasy spálily při tepelném stylingu. (To by byl teda pech, nemyslíte?) Z toho důvodu sahejte po fénu, žehličce a kulmě opravdu jen výjimečně. Když už to navíc musí být, vždy použijte sprej na ochranu vlasů proti teplu a snižte použitou teplotu. (To, že můžete zařízení rozpálit až na 220 °C opravdu neznamená, že byste měly tuto teplotu automaticky použít.)

Sluneční záření vlasům neprospívá

Bledne vám přes léto barva a vlasy jsou vysušené a lámavé? V tom případě noste ochrannou pokrývku hlavy a používejte speciální přípravky, které obsahují UV filtr. Jeho pravidelná aplikace by vás měla těchto problémů brzy zbavit.

Opatrně s barvením

Nejde jen o zesvětlování vlasů peroxidem, který je může vysušovat tak moc, že to odskáčou vaše konečky a délky. Vlasům nedělají dobře ani chemické barvy z drogerie, které mohou narušovat jejich strukturu. Pokud se nechcete barev na vlasy vzdát, zkuste si alespoň vybírat takové, které jsou na přírodní bázi. V případě vážnějších potíží je také moudré zamyslet se nad tím, zda s barvením a zesvětlováním vlasů raději úplně nepřestat.

12 ozkoušených způsobů, jak mít zdravé, husté a pevné vlasy

Stříhejte

Asi to nebudete chtít slyšet, ale pokud máte mrtvé konce vlasů, které trčí do všech světových stran, nejde s nimi udělat nic jiného, než to, že se je rozhodnete ustřihnout. Jelikož se poškození nebude šířit do vyšších sfér délek, vlasy by měly brzy zase vyrůst.

Ochrana vlasů při spánku

Ano, i během spánku se mají vlasy tendenci poškozovat. Stačí si na ně lehnout, nebo je odírat o drsný povlak polštáře. Vlasy ocení, když se naučíte spát na saténovém nebo na hedvábném polštáři. V žádném případě také nechoďte spát s mokrými vlasy.

Co si z toho vzít? Především to, že úplným základem je volba kvalitního přírodního šamponu na podporu růstu vlasů, který doplníte o dlouhodobé užívání doplňků stravy na růst vlasů. Když k tomu navíc přidáte ještě další tipy z tohoto článku, samy po nějakém čase uvidíte, že to vašim vlasům prospělo.

Zdroje informací

https://www.svetsamponu.cz/huste-vlasy/ – Jak na husté vlasy přírodní cestou (česky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/grow-hair-faster – 6 tipů pro rychlejší růst vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/herbs-for-hair-growth – 19 bylinek na podporu růstu vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/what-makes-hair-grow – Jak podpořit růst vlasů (anglicky)

 

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️