Co způsobuje řídnutí vlasů a co na něj pomáhá?

Poslední aktualizace článku: 19. září 2022

Řídnutí vlasů představuje velmi vážný problém. A je jedno, jestli jste žena, nebo muž. V obou případech je řídnutí vlasů zodpovědné za snížené sebevědomí a mnohdy i za společenské předsudky. Co ztrátu vlasů způsobuje? A dá se (speciálně u mužů) tento problém nějak léčit?

Říká se, že člověk každý den přichází asi o sto vlasů. Což není nic tak hrozného. Někteří lidé ale ztrácejí vlasů mnohem víc. To se může projevovat tím, že se jim začnou dělat kouty a obecně se jim odhaluje větší procento pokožky hlavy.

Jakmile situace dojde do tohoto extrému, ne vždy se s ní dá něco podnikat. Zvlášť v případě, kdy je za ztrátou vlasů genetika nebo nemoc. Z toho důvodu odborníci doporučují, aby lidé začali problémy s vlasy řešit včas.

Níže vám povíme, co vás v takové chvíli s největší pravděpodobností čeká.

Příčiny řídnutí a vypadávání vlasů

řídnutí vlasů

Na ztrátu vlasů má vliv řada faktorů. Některé z nich souvisí s hormonální činností, která je u každého pohlaví trochu jiná. A pak jsou tu i společné spouštěče, na které by si měli dávat pozor všichni.

Na ztrátě vlasů se může podílet:

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

 • Těhotenství
 • Menopauza
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Androgenní alopecie
 • Rakovina
 • Deprese
 • Vysoký krevní tlak

Jelikož ne všechny zdravotní problémy lze odhalit pohledem do zrcadla, je vhodné se objednat na důkladnou prohlídku k vašemu ošetřujícímu lékaři. Jen on dovede na základě speciálních vyšetření vyhodnotit, jestli se musíte začít s něčím léčit.

řídnutí vlasů

Někdy může být za vaším problémem s vlasy stres nebo nedostatek některých živin. Ačkoliv jsou důležité všechny složky potravy, ztráta vlasů se nejčastěji spojuje s nedostatkem proteinů, železa a vitamínu D.

Diagnostika

Pokud se ukáže, že s vámi nic není, lékař by vás měl poslat k dermatologovi, který se podívá, jak to s vašimi vlasy vypadá. Pokud se dermatolog domnívá, že trpíte kožní nemocí, která by mohla mít vliv na růst vlasů, může provést biopsii pokožky hlavy.

Co s tím?

řídnutí vlasů

Když se lékařům podaří přijít na to, proč vám vlasy řídnou a více padají, mají několik možností.

Mezi ně patří:

 • Léky a masti proti padání vlasů
 • Transplantace vlasů
 • Změna jídelníčku
 • Změna životního stylu

Dá se řídnutí vlasů nějak předejít?

Pokud jsou řídké vlasy způsobené nevhodnou životosprávou, většinou po dohodě s lékařem upravíte svůj jídelníček. V něm by se měly nacházet vitamíny, bylinky a další složky, které mohou pozitivním způsobem podpořit růst nových vlasů. A případně mohou i zastavit nadměrné vypadávání vlasů, které už máte.

Také se hodí redukovat stres, který taktéž nemá na kvalitu vlasů příliš pozitivní vliv. Smysl má i změna pečující rutiny. Pokud jsou vaše vlasy hodně citlivé, dobrým nápadem je zakoupení jemných dětských šamponů.

Dále není vhodné:

 • Vlasy žehlit a fénovat
 • Barvit vlasy
 • Zesvětlovat vlasy
 • Nosit příčesky

Může to být těžké, protože vlasy nemusí vypadat dlouhou dobu dobře. Pokud ale vytrváte, vaše situace by se měla zlepšit.

Co se týče řídnutí vlasů u mužů, pokud postupuje, v určité fázi je nejlepší si vlasy úplně oholit. Jen tak budete vypadat šik a upraveně.

Řešili jste někdy problémy s vypadáváním a řídnutím vlasů? 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hair-loss – Vše o ztrátě vlasů (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️