Atopický ekzém ve vlasech: Příčiny, léčba a jak o sebe pečovat

Když se vám udělá atopický ekzém na kůži, většinou je z toho velké mrzení. Hlavně proto, že kůže bývá každému dobře viditelná a ekzém nelze před ostatními až tak dobře skrýt. O nic lepší ale nebývá ani ekzém ve vlasech, který může svědit a způsobovat řadu dalších komplikací, které byste si nejraději odpustily. Jak na něj?

Pod pojmem krásné vlasy si mnoho z nás okamžitě vybaví bujnou kštici, která vybočuje z průměru svou hustotou, pevností, leskem a délkou. Ve skutečnosti však spousta lidí na něco důležitého zapomíná. Nemůžete očekávat, že vám narostou hezké vlasy, když nemáte v pořádku pokožku hlavy.

Pokud jde jen o problém s mastnotou a lupy, nejde o nic, co by nedokázala vyřešit upravená péče. Co když ale máte problém s atopickým ekzémem ve vlasech, kterého se ne a ne zbavit?

Atopický ekzém ve vlasech: Příčiny, léčba a jak o sebe pečovat

Níže vám prozradíme pár tipů, kterých se můžete držet.

Příčiny atopického ekzému ve vlasech

Ekzém ve vlasech může způsobovat celá řada věcí. V první řadě může být na vině sklon k seboroické dermatitidě. V takovém případě imunitní systém přehnaně reaguje na kvasinky, které se nacházejí na kůži.

Ekzém ve vlasech dále způsobují environmentální faktory. Stačí, když na něco dostanete alergii, nebo vás začne něco dráždit. Na vině je bohužel i rodinná anamnéza. Pokud měl ekzém někdo z vašich blízkých, existuje velké riziko, že s ním budete jednoho dne bojovat i vy.

Léčba

Atopický ekzém ve vlasech: Příčiny, léčba a jak o sebe pečovat

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

S atopickým ekzémem byste měly jít za kožním lékařem. Ten si ho prohlédne a určí, jaký je jeho přesný typ. Díky tomu budete moci lépe volit prostředky, které vám s ním pomohou. Lékař vám může doporučit šampony, které obsahují kyselinu salicylovou. Také má ale přehled o šamponech s anti fungicidními účinky, které jsou volně dostupné v lékárně.

Součástí léčby je i změna životního stylu, která by měla zahrnovat:

 • Pravidelné umývání vlasů
 • Omezení přípravků, které iritují vlasovou pokožku
 • Používání jemných šamponů a kondicionérů, které jsou na přírodní bázi
 • Umývání vlasů středně teplou vodou
 • Zvláčňování pokožky hlavy oleji 
 • Fénování vlasů na nižší teplotu

Co dalšího vám může pomoci?

Atopický ekzém ve vlasech: Příčiny, léčba a jak o sebe pečovat

Atopický ekzém ve vlasech může poněkud překvapivě ovlivňovat to, jestli máte na něco alergii. Z toho důvodu je v některých případech vhodné užívat léky proti alergii, které se dají sehnat v lékárně. To samé platí o astmatu. Pokud ho máte, dodržujte stanovený plán léčby. V neposlední řadě, situaci zhoršuje i stres a pot. Pokud tedy cvičíte, nebo máte na hlavě čepici, co nejdříve si jděte umýt vlasy.

Vyzkoušet můžete i doplňky stravy na pokožku a vlasy, které obsahují:

 • Přesličku rolní
 • Pivovarské kvasnice
 • Kopřivu dvoudomou
 • Vitamín A
 • Vitamín E
 • Vitamín C
 • Vitamín D
 • Komplex vitamínů skupiny B
 • MSM

A mnoho dalších. Tyto doplňky stravy na kůži a vlasy bývají na přírodní bázi, takže zbytečně nezatíží organismus. Myslete ale na to, že aby se projevil jejich pozitivní účinek, musíte je brát každý den, a ideálně dlouhodobě. (Tedy, v řádu několika měsíců.) Jejich působení je navíc vhodné podpořit výše uvedenými tipy. Nemá totiž smysl snažit se něčeho dosáhnout, když se svými problémy bojujete jen na jedné frontě.

Jaké jsou vaše zkušenosti s atopickým ekzémem ve vlasech?

Zdroje informací

https://www.vaseplet.cz/atopicky-ekzem-na-obliceji/ – Jak léčit atopický ekzém (česky)

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-on-scalp – Ekzém na pokožce hlavy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320791 – Vše o ekzému ve vlasech (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️