Zesvětlení vlasů a jeho rizika

O pánech se říká, že mají raději blondýnky. A to i přesto, že je jim často (naprosto neoprávněně) přisuzovaná hloupost. Jelikož jde ale o velmi vzácnou barvu vlasů, mnoho žen si k ní dopomáhá zesvětlováním. Což může mít katastrofické následky. Proto budeme rádi, když si před zahájením akce přečtete tento článek.

Blonďaté vlasy jsou stejně jako ty zrzavé v populaci extrémně vzácné. Proto ženy neváhají utratit spoustu peněz u kadeřníka, který je chemickými zásahy přiblíží k jejich vysněné metě. (Řada žen si na to dokonce troufá i v domácích podmínkách.) Jenže, zesvětlování je pro vlasy obrovský zásah. Takže na nich může napáchat opravdu devastační škody.

Zesvětlení vlasů a jeho rizika

V následujících několika bodech se proto podíváme na jeho možná rizika, na to, jak se dělá a jak se pak o zesvětlené vlasy správně starat.

Rizika zesvětlování vlasů

Světlé prameny vlasů na hlavě sice vypadají mladistvě a trendy, ale jejich nošení není zcela bez rizik. Především, pokud si k nim musíte dopomáhat chemií.

Zesvětlení vlasů hrozí:

 • Poškozením struktury vlasů
 • Spálením vlasů
 • Lámáním vlasů
 • Vypadáním vlasů
 • Větší náchylností k dalšímu poškozování
 • Rychlejším spálením (v případě, že používáte kulmu, nebo žehličku)
 • Dehydratací

Zesvětlení vlasů a jeho rizika

Některé ženy jsou přesvědčené, že od poškození je ochrání skutečnost, že jdou na zesvětlování ke kadeřnici. Ani to ale nemusí být pravidlem. V první řadě je potřeba říct, že ne všechny kadeřnice jsou zkušené a zručné. Přirozeně tmavé vlasy navíc podléhají při zesvětlování poškození i přesto, že kadeřnice používá běžně silný odbarvovač. (Tmavé vlasy = více pigmentu a tím pádem více práce.)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Zesvětlování vlasů doma

V době, kdy se ze dne na den zavírají kadeřnické salóny není vyloučeno, že budete zesvětlovat svoje vlasy doma. (Ač před podobnými postupy kadeřníci dnes a denně varují.) Možná ale prostě nemáte na kadeřníka peníze a nechcete chodit neupravená. Proto se pro větší informovanost populace podíváme na to, jak byste měly v takovém případě postupovat.

V první řadě ke zesvětlování nepřistupujte, pokud máte poničené, nebo suché vlasy. Než abyste je ještě více zničila, raději několik týdnů počkejte a intenzivně se o ně starejte. (Dělejte jim olejové zábaly, dopřávejte si vlasové masky, nechte si zkrátit konečky…)

Zesvětlení vlasů a jeho rizika

Mezi tím si sežeňte peroxid, nebo zesvětlující prášek. Pokud si na manipulaci s nimi netroufáte, v drogeriích lze zakoupit zesvětlovače v různých intenzitách. (Bývají u barev na vlasy.) Dále si opatřete profesionální štětec na barvu, kelímek na míchání barvy, klipy na vlasy, rukavice, nějakou ochranu oděvu (ručník, pláštěnka…), kvalitní šampon pro zesvětlené vlasy a kondicionér. Také myslete na fialový šampon, který vás zbaví nechtěných barevných odlesků. (Nepoužívejte ho ale stále, ale jenom jednou za čas.)

Před zesvětlováním vlasů si je 2-3 dny neumývejte. Také se ujistěte, že budete mít po ruce pomocníka a v koupelne máte zrcadlo a dost světla. Oblečte si staré tričko, rozdělte vlasy do sekcí a nasaďte si rukavice. Zesvětlovač nanášejte pramen po prameni a nechejte ho působit po potřebně dlouhou dobu. (Viz instrukce na krabičce.) Pokud chcete, mějte na vlasech koupací čepici. Nakonec si umyjte důkladně vlasy a ošetřete je kondicionérem.

Jak se o ně starat?

Zesvětlení vlasů a jeho rizika

Jak už bylo řečeno, zesvětlené vlasy mohou začít chytat nežádoucí barevný odlesk. Proto je čas od času umyjte fialovým šamponem, který neutralizuje jejich odstín. Myslete ale na to, že nadměrné používání tohoto typu produktu může vést k tomu, že při barvení na tmavo vlasy nechytnou požadovaný odstín a budete je muset nechat odrůst.

Po zesvětlování vlasů také:

 • Snižte tepelnou úpravu vlasů
 • Pravidelně aplikujte masky
 • Pravidelně aplikujte zábaly
 • Důkladně kontrolujte konečky
 • Nenoste clip in vlasy, které vaše přírodní vlasy ještě více zatěžují
 • Používejte správný typ vlasové péče

V případě, že vás během zesvětlování začne pálit, nebo svědit kůže, případně vám začnou odpadávat vlasy, jde o znak alergické reakce, či nadměrného poškození vlasů. V takových případech si zesvětlovač okamžitě omyjte a vyhledejte pomoc.

Zesvětlovala jste si někdy vlasy? Pokud ano, jak to dopadlo?

Zdroje informací

https://www.medicaldaily.com/dangers-bleaching-hair-438968 – Rizika zesvětlování vlasů (anglicky)

https://www.stylecraze.com/articles/how-to-bleach-hair-detailed-step-by-step-instructions/ – Jak zesvětlit vlasy doma (anglicky)

https://www.byrdie.com/bleached-blonde-haircare-4845674 – Jak se starat o zesvětlené vlasy (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️