Alopecie a jejích 7 příčin: Co stojí za vypadáváním vlasů?

Poslední aktualizace článku: 8. června 2023

Vypadávání vlasů je v určité míře normální, protože prochází několika cykly, které se neustále opakují. Někdy se může dokonce objevit i vypadávání vlasů po nemoci (například po COVID-19, těžších chřipkách a podobně), o kterém také víme, že bývá spíše přechodné. Co když na vás ale udeří obávaná androgenní alopecie a udělá se vám na hlavě první lysina?

Husté vlasy, které překypují zdravím, by si přála většina lidí. Ne ke každému ale byla příroda štědrá. Zatímco někoho trápí předčasná ztráta pigmentu vlasů, nebo atopie ve vlasech, hodně problematické bývá i padávání vlasů u žen, pro které je bohatost a délka kadeří jedním z hlavních atributů krásy.

U žen hrají velkou roli hormonální změny, ke kterým v jejich tělech periodicky dochází. Hodně obávané je například padání vlasů po porodu, protože v době těhotenství nepadaly vlasy téměř vůbec. (Což za předpokladu, že denně vypadne kolem 100 vlasů, je třeba posléze nějak dohnat.) 

Tip: Jaké jsou nejčastější příčiny padání vlasů u mužů?

V případě, že se bojíte, že vaše kštice není v nejlepší kondici a máte obavu, zda by za tímto jevem nemohla být alopecie, vše, co byste měli o tomto problému vědět, vám prozradíme níže.

Co je alopecie?

Alopecie a jejích 7 příčin: Co stojí za vypadáváním vlasů?

Alopecie je onemocnění, které způsobuje ztrátu vlasů. V současné době známe nejizvící alopecii, která je bez klinického poškození tkáně, a jizvící alopecii, při které je přítomno poškození tkáně na skalpu.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Mezi nejizvící druhy alopecie patří například alopecie endokrinního původu, androgenní alopecie, traumatická alopecie, alopecia areata či alopecie při interních chorobách a některých infekčních chorobách.

Skutečné příčiny alopecie

Každý druh alopecie je něčím specifický. Například k difúzní alopecii dochází u novorozenců, částečně v pubertě a v seniorním věku. Tento jev se může objevit po horečkách, traumatických šocích, ve stresu a podobně. Naopak u androgenní alopecie hraje velkou roli dědičnost a testosteron.

U dalších druhů alopecie může mít negativní vliv:

  • Ionizační záření
  • Odtučňovací kúra
  • Užívání některých léků (thalium, cytostatika…)
  • Chirurgický výkon
  • Hormony
  • Vážné onemocnění (například syfilis)

Jak tedy můžete vidět, spektrum důvodů, proč k nadměrné ztrátě vlasů dochází, existuje nespočet, proto nemusí být snadné si s tímto problémem na první dobrou efektivně poradit.

Alopecie u mužů a žen

Alopecie a jejích 7 příčin: Co stojí za vypadáváním vlasů?

I když se v souvislosti s alopecií hovoří především o mužích, kteří mohou mít citlivé folikuly na DHT, trápit může i ženy, které často zkouší doplňky stravy na vlasy, od kterých očekávají podporu jejich růstu a omezení vypadávání. U žen ke ztrátě vlasů nejčastěji dochází vlivem stresu, hormonální nerovnováhy a vlivem problémů se štítnou žlázou. V neposlední řadě, větší náchylnost k vypadávání vlasů mají i ženy se syndromem polycystických ovarií (PCOS).

Co se s tím dá dělat?

Pokud vás pleška z hloubi duše děsí, vyzkoušejte dlouhodobé užívání kvalitních vitamínů na vlasy. Tyto doplňky stravy často obsahují pivovarské kvasnice, vitamíny skupiny B, přesličku rolní, vitamín A, vitamín E, kolagen, vitamín C, železo a mnoho dalších.

Dále vás mohou ve vašem úsilí podpořit šampony na růst a vypadávání vlasů, které obsahují kofein, šťávu z aloe vera, extrakt z konopí, extrakt z kopřivy a další pečující látky, které podporují normální vzhled vlasů.

V neposlední řadě také zkuste výše dvě uvedená doporučení doplnit o:

  • Dostatečný přísun kalorií
  • Redukci stresové zátěže
  • Správnou pečující rutinu (například odbarvování udělá slabým vlasům zle)
  • Minimalizaci tepelného stylingu

V případě pochybností se také vyplatí zamířit ke svému ošetřujícímu lékaři, který může zkontrolovat stav vaší štítné žlázy a normální funkci dalších tělesných procesů, které mohou se ztrátou vlasů souviset (což u žen může znamenat i vyšetření na PCOS a podobně). Nikdy totiž nevíte, s čím přesně může vaše řídnutí vlasů souviset.

Bojovali jste někdy s alopecií? Pokud ano, podařilo se vám ji překonat?

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️