Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Poslední aktualizace článku: 12. listopadu 2020

Paruky jsme měly v dřívějších dobách spojené s herectvím, nebo se závažnými nemocemi, mezi které patří třeba rakovina. Dnes se však paruky dostávají ke slovu i během běžných denních činností. Jejich výhodou je, že s nimi můžete být stále za někoho jiného bez toho, aniž byste si ničily své přírodní vlasy. Víte ale, jak si je správně vybrat a jak se o ně starat?

I když je to na první pohled možná trochu zvláštní, z nošení paruk se stal v posledních několika letech žhavý módní trend. Na internetu, ale i na ulicích měst se můžeme setkat s ženami, které nosí růžové, modré nebo jinak extravagantně vypadající vlasy. Případně vídáme ženy, které mají každý den naprosto perfektně vypadající a upravený střih a samy sebe se neustále ptáme, jak to dělají.

Odpověď je snadná. Není to černá magie, ani výhra v genetické loterii. Mnoho z nich si prostě vypomáhá parukou.

Pokud to chcete vyzkoušet a nevíte, zda má nákup a údržba dámské paruky nějaká pravidla, budeme rádi, když se začtete do následujícího textu, ve kterém se do dozvíte.

Na co koukat při nákupu paruky

Není paruka, jako paruka. Neliší se jenom jejich délka a vzhled, ale i materiál. Zatímco některé jsou vyrobené z pravých lidských vlasů (a jejichž cena kvůli tomu stoupá do astronomických výšin), na jiné výrobci použili syntetické vlasy. Ačkoliv jsou takové paruky o poznání levnější, musíme u nich dávat dobrý pozor na to, aby nepůsobily příliš nepřirozeně. Většina žen se proto snaží najít nějaký přijatelný kompromis.

✅ TOP 6 vitamínových komplexů na českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Faktory, které by měly rozhodovat o tom, zda si paruku koupíte, či nikoliv by měly být:

  • Styl a délka
  • Obvod hlavy
  • Typ vlasů (pravé/syntetika)
  • Způsob upevnění vlasů na základ paruky 
  • Barva

Velmi důležitá je ale pro mnoho žen i cena. Z toho důvodu není vyloučené, že budete lovit ideální paruku déle než si myslíte. Na druhou stranu, když narazíte na výrobce, který prodává paruky v potřebné kvalitě, je pravděpodobné, že si u něj objednáte víc kusů od různého typu.

Styling paruky

Ne vždy si musíme kupovat paruky, které přesně odpovídají našim preferencím a představám. Je poměrně běžné, že se ženy rozhodnou je natočit, odbarvit či zkrátit.

Je však extrémně důležité si uvědomit, že syntetická dámská paruka může reagovat úplně jinak než paruka z pravých lidských vlasů. (Které se budou chovat podobně, jako vaše přírodní.) Zvlášť, pokud se rozhodnete pro tepelnou úpravu, nebo barvení a odbarvování.

Když se budete těmito odlišnostmi řídit, můžete paruky:

S tepelnou úpravou syntetických paruk příliš nepočítejte. Případně se smiřte s tím, že paruku už nepředěláte do původního tvaru. Při manipulaci s teplem dávejte dobrý pozor na dodržování bezpečnosti práce.

Správná péče o paruku

I když se to na první pohled možná nezdá, i o paruku je nutné správně pečovat. Jinak hrozí, že se vám brzy poškodí, nebo nebude vypadat přirozeně a hezky.

Paruku je důležité:

  • Důkladně rozčesávat
  • Oplachovat vlažnou vodou
  • Šamponovat a dávat na ni kondicionér (ten by neměl přijít u syntetických paruk až k základu)
  • Oplachovat od přípravků
  • Správně sušit (syntetické paruky se suší na podstavci na vzduchu, paruky z lidských vlasů lze sušit i fénem)

V případě, že se po paruce díváte kvůli ztrátě vlasů v důsledku léčby rakoviny, určitě vám přijde vhod, když ve své sbírce budete mít i šik turbany. Ty využijete například ve dnech, kdy nemáte čas na zdlouhavou úpravu zevnějšku, nebo v letním parnu.

Nosila jste někdy paruku? Pokud ano, jakému typu vlasů dáváte přednost?

Zdroje informací

https://www.wigs.com/pages/wig-buyers-guide – Podle čeho si vybrat paruku (anglicky)

https://stylecaster.com/beauty/how-to-take-care-of-a-wig/ – Jak se starat o paruku (anglicky)

https://www.wigs.com/pages/how-tos-from-the-wig-experts – Péče o paruku a její styling (anglicky)

 

✅ TOP 6 vitamínových komplexů na českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest