Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Poslední aktualizace článku: 12. listopadu 2020

Paruky jsme měly v dřívějších dobách spojené s herectvím, nebo se závažnými nemocemi, mezi které patří třeba rakovina. Dnes se však paruky dostávají ke slovu i během běžných denních činností. Jejich výhodou je, že s nimi můžete být stále za někoho jiného bez toho, aniž byste si ničily své přírodní vlasy. Víte ale, jak si je správně vybrat a jak se o ně starat?

I když je to na první pohled možná trochu zvláštní, z nošení paruk se stal v posledních několika letech žhavý módní trend. Na internetu, ale i na ulicích měst se můžeme setkat s ženami, které nosí růžové, modré nebo jinak extravagantně vypadající vlasy. Případně vídáme ženy, které mají každý den naprosto perfektně vypadající a upravený střih a samy sebe se neustále ptáme, jak to dělají.

Odpověď je snadná. Není to černá magie, ani výhra v genetické loterii. Mnoho z nich si prostě vypomáhá parukou.

Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Pokud to chcete vyzkoušet a nevíte, zda má nákup a údržba dámské paruky nějaká pravidla, budeme rádi, když se začtete do následujícího textu, ve kterém se do dozvíte.

Na co koukat při nákupu paruky

Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Není paruka, jako paruka. Neliší se jenom jejich délka a vzhled, ale i materiál. Zatímco některé jsou vyrobené z pravých lidských vlasů (a jejichž cena kvůli tomu stoupá do astronomických výšin), na jiné výrobci použili syntetické vlasy. Ačkoliv jsou takové paruky o poznání levnější, musíme u nich dávat dobrý pozor na to, aby nepůsobily příliš nepřirozeně. Většina žen se proto snaží najít nějaký přijatelný kompromis.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Faktory, které by měly rozhodovat o tom, zda si paruku koupíte, či nikoliv by měly být:

  • Styl a délka
  • Obvod hlavy
  • Typ vlasů (pravé/syntetika)
  • Způsob upevnění vlasů na základ paruky 
  • Barva

Velmi důležitá je ale pro mnoho žen i cena. Z toho důvodu není vyloučené, že budete lovit ideální paruku déle než si myslíte. Na druhou stranu, když narazíte na výrobce, který prodává paruky v potřebné kvalitě, je pravděpodobné, že si u něj objednáte víc kusů od různého typu.

Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Styling paruky

Ne vždy si musíme kupovat paruky, které přesně odpovídají našim preferencím a představám. Je poměrně běžné, že se ženy rozhodnou je natočit, odbarvit či zkrátit.

Je však extrémně důležité si uvědomit, že syntetická dámská paruka může reagovat úplně jinak než paruka z pravých lidských vlasů. (Které se budou chovat podobně, jako vaše přírodní.) Zvlášť, pokud se rozhodnete pro tepelnou úpravu, nebo barvení a odbarvování.

Když se budete těmito odlišnostmi řídit, můžete paruky:

S tepelnou úpravou syntetických paruk příliš nepočítejte. Případně se smiřte s tím, že paruku už nepředěláte do původního tvaru. Při manipulaci s teplem dávejte dobrý pozor na dodržování bezpečnosti práce.

Průvodce dámskými parukami: Jak si vybrat a jak se o ně starat?

Správná péče o paruku

I když se to na první pohled možná nezdá, i o paruku je nutné správně pečovat. Jinak hrozí, že se vám brzy poškodí, nebo nebude vypadat přirozeně a hezky.

Paruku je důležité:

  • Důkladně rozčesávat
  • Oplachovat vlažnou vodou
  • Šamponovat a dávat na ni kondicionér (ten by neměl přijít u syntetických paruk až k základu)
  • Oplachovat od přípravků
  • Správně sušit (syntetické paruky se suší na podstavci na vzduchu, paruky z lidských vlasů lze sušit i fénem)

V případě, že se po paruce díváte kvůli ztrátě vlasů v důsledku léčby rakoviny, určitě vám přijde vhod, když ve své sbírce budete mít i šik turbany. Ty využijete například ve dnech, kdy nemáte čas na zdlouhavou úpravu zevnějšku, nebo v letním parnu.

Nosila jste někdy paruku? Pokud ano, jakému typu vlasů dáváte přednost?

Zdroje informací

https://www.wigs.com/pages/wig-buyers-guide – Podle čeho si vybrat paruku (anglicky)

https://stylecaster.com/beauty/how-to-take-care-of-a-wig/ – Jak se starat o paruku (anglicky)

https://www.wigs.com/pages/how-tos-from-the-wig-experts – Péče o paruku a její styling (anglicky)

 

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️