Péče o vousy doma s výsledky jako od profesionála

Poslední aktualizace článku: 8. prosince 2020

V době, kdy se ze dne na den zavírají barber shopy a nosíme na tváři roušku má mnoho mužů problém správně pečovat o své vousy. Kvůli tomu chodí neupravení, nebo řeší vleklé estetické (a zdravotní) problémy, se kterými dosud neměli vůbec žádnou zkušenost. S těmito triky ale zvládnete péči o vousy i doma. Jak na to?

Ještě nedávno trend velel, že muž má chodit oholený dohladka. K tomu stačí průměrná holicí pěna a břitva, nebo žiletka. Problém je ale v tom, že výsledek mnohdy vydrží jen krátce. Některým pánům se navíc zdá, že bez vousů vypadají příliš mladě a tento styl se k nim ani trochu nehodí.

Péče o vousy doma s výsledky jako od profesionála

Poměrně nedávno spatřil světlo světa trend, který muže inspiroval k tomu, aby si nechali opět narůst plnovous. Problém je ale v tom, že pokud s jeho nošením nemáte zkušenost, můžete na své okolí působit neupraveně a zanedbaně. Problematické může být i uzavření specializovaných salonů pro muže, které vás nutí začít dělat něco, o co jste se doteď nemuseli starat.

Abyste i doma dosáhli profesionálních výsledků a mohli jste být za každých okolností šik, podívejte se, jak by měla vypadat vaše pečující rutina.

Důvody, proč se starat o vousy

Jelikož nemáme v nošení plnovousů v současné době až tak velkou tradici, musíme si připomenout důvody, kvůli kterým je péče o ně tak důležitá.

Mezi ty nejhlavnější patří:

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

 • Upravený vzhled
 • Péče o kůži, která je pod nimi
 • Zdraví

Péče o vousy doma s výsledky jako od profesionála

Ačkoliv nechceme generalizovat, faktem je, že muži se o svůj vzhled starají mnohem méně než ženy. Ty jsou zvyklé na odličování make-upu, na důkladné česání se hřebenem a na používání hydratačních krémů. Málokterý muž je však na tom stejně.

Pokud si necháváte narůst vousy do délky, musíte počítat s tím, že si je můžete během noci přeležet a budou vám tím pádem trčet do všech stran. Ve vousech se také více potíte, takže může docházet k podráždění a zánětům kůže. (Což bude svědit a vy se začnete kvůli tomu na veřejnosti drbat.) Ve vousech se navíc zachytávají drobky, kousky jídla a nečistoty, které mohou vést k množení patogenních látek, které by vám mohly ublížit.

Denní péče o vousy

Péči o vousy rozdělíme podle toho, jak často je nutné provádět jednotlivé úkony. Proto je rozdělíme na ty, které je nutné dělat denně a pak na ty, které se drží tematiky stylingu. (Ale samy o sobě jsou až druhé v pořadí.)

Aby vousy nevypadaly zanedbaně, je nutné je denně:

 • Umývat speciálním přípravkem na vousy
 • Ošetřovat kondicionérem na vousy
 • Olejovat (vousy budou měkčí a zároveň tak vyživíte kůži pod nimi)
 • Dezinfikovat
 • Česat

Aby to pro vás bylo trochu příjemnější, udělejte si z toho malý rituál. Dopřejte si třeba masáž obličeje, nebo jen tak přemýšlejte o věcech, které se vám právě honí hlavou. (Je to velmi uklidňující a budete se sami divit, kolik dobrých nápadů vám u toho přijde na mysl.)

Styling vousů

Péče o vousy doma s výsledky jako od profesionála

Abyste nezískali vzhled lesního muže, vousy si průběžně upravujte zastřihovačem vlasů a vousů, břitvou, nebo speciálními nůžkami. Odstřihněte všechno, co je ve špatném stavu, nebo přečuhuje někam, kde to nemá být. Oholené tváře pak pomohou udržet požadovaný tvar vousů okolo čelisti. Navíc díky tomuto kroku budete vypadat hezky upraveně.

Vousy lze taktéž:

 • Voskovat
 • Natáčet
 • Balzamovat

Díky těmto produktům nebudou vousy trčet všemi směry a udržíte je celý den pod naprostou kontrolou. Určitě vám ale nejprve poradíme je vyzkoušet ve chvíli, kdy budete doma. Když neodhadnete množství, budou vousy ulepené a mastné. Takže si tím své úsilí zkazíte.

Jakým způsobem pečujete o své vousy vy?

Zdroje informací

https://www.artofmanliness.com/articles/beard-grooming-products-routine/ – Co používat při pěstování vousů (anglicky)

https://www.esquire.com/style/grooming/advice/a26176/beard-care/ – Jak pečovat o vousy (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️