Tupírování vlasů – jak na něj?
Poslední aktualizace článku: 14. května 2020
Natupírované vlasy máme spojené s 80. lety minulého století, kdy vlasovým trendům vládl nevídaný objem. Často se k němu ale uchylujeme i dnes. Například při tvorbě náročných, nebo jiných dobových účesů. Jak si ale vlasy natupírovat správně? A jak to udělat, aby se nezačaly ničit?
Jedna ze starších reklam na vlasové přípravky hlásá, že objem dělá dojem. A my musíme souhlasit. Bujná a zdravím překypující hříva je korunou krásy každé ženy, ale i nejednoho muže. Ne každý ale má to štěstí, že mu nadělila příroda. Proto se musí spoléhat na pár kadeřnických fíglů, které dokáží opticky zvětšit i sebeslabší a sebeřidší vlasy. Jedním z nich je tupírování.
Jenže, i když je tahle technika úpravy vlasů opravdu úžasná, při jejím nadměrném používání si je můžete celkem snadno poškodit.
V dnešním článku si proto řekneme, jak to dělat správně.
Jak se tupírují vlasy?
K tupírování vlasů se používají speciální tupírovací hřebeny, které bývají podstatně menší a hustší než ty, které používáme na uhlazování a rozčesávání vlasů. (Někdy se jim říká tupíráčky.) Některé z nich jsou z hustých kančích štětin, jiné zase z plastu a mají kovovou rukojeť na oddělování pramenů.
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
Vlasy před tupírováním pořádně rozčesejte normálním hřebenem. Oddělte pramen, podsuňte pod něj hřeben a začněte ho česat proti směru růstu. Jakmile pramen vlasů získá potřebný objem, zafixujte ho lakem na vlasy. Takto postupujte i na zbytku hlavy. (Případně jen na té části, kterou potřebujete tímto stylem upravit.)
Úplně nejlepší je, když netupírujete čerstvě umyté vlasy, ale počkáte s tím zhruba 1-2 dny dny. V ten moment mají vlasy jinou texturu a tupírování vám bude trochu lépe držet. Tupírovat lze i vlny, které vyrobíte kulmou, nebo žehličkou. Když je ještě předtím rozčešete, vaše vlasy získají správný retro vzhled.
Jak předcházet poškození vlasů
Zlatým pravidlem, kterého byste se měla držet je to, že byste to s tupírováním vlasů neměla přehánět. (Rozhodně to nedělejte každý den.) Jinak riskujete, že se vaše krásné kadeře promění v suchý a roztřepený chemlon, který se velmi rychle zacuchá.
Vlasy trpí i tím, že je vystavujete příliš velkému nánosu stylingového gelu a fixačního laku. Proto byste měla mít ve svém arzenálu kvalitní šampon pro suché, nebo stylingem a barvením poškozené vlasy.
Dále myslete na to, abyste:
- Si během umývání smyla veškeré stylingové přípravky
- Vlasy nemyla příliš horkou vodou
- Vlasy brutálně neždímala
- Je sušila měkkým ručníkem a nedrhla je v ruce
- Si neničila mokré vlasy neuváženým rozčesáváním (mokré vlasy jsou náchylnější k poškození)
- Si pravidelně zastřihovala konečky
- Si jednou týdně aplikovala vyživující a regenerační masku
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
O autorovi
Na tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.
Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️