Henna jako přírodní volba barvy na vlasy, jak dlouho vydrží?

Poslední aktualizace článku: 24. srpna 2021

Toužíte po přírodním barvení vlasů, ale nenapadá vás, která barva pro vás bude ta pravá? Mnoho žen se nakonec rozhodne pro hennu. Kromě toho, že dovede vykouzlit intenzivní barevné odstíny opravdu hodně dlouho vydrží. Ovšem, její používání má svá specifika a rizika. Znáte je?

Pokud chcete červené, nebo intenzivně černé či hnědé vlasy, možná už jste prošly všechny poličky v obchodě, ale nakonec jste naznaly, že žádná z komerčně vyráběných barev není tím, co byste si pro sebe představovaly.

Kromě jiného, dnes je pro mnoho žen důležitá i ekologie. Čím dál častěji se zříkáme masa a plastů, tak proč při další příležitosti nesáhnout po přírodních barvách na vlasy? Jelikož je henna celkem dobře známá, levná a dostupná, řada z nás si ji nakonec vybere. Samozřejmě, jde o perfektní volbu. Na druhou stranu, pokud neznáte její specifika a nevíte, jak s ní správně zacházet, můžete být z finálního výsledku poněkud rozčarované. A bohužel ne v pozitivním smyslu.

Henna jako přírodní volba barvy na vlasy, jak dlouho vydrží?

Proto vám povíme všechno, co byste měly před aplikací henny vědět.

Co to je?

Za hennu označujeme rostlinu, které se říká henovník bílý. Její původ je v subtropické Africe, v jižní Asii a v severní Oceánii. Zároveň jde o jedinou rostlinu z rodu henovník. Proč je tato rostlina tak výjimečná? A proč jsou pro ni vyšší teploty tak důležité?

V první řadě, henovník obsahuje barvivo, jehož produkce je nejlepší, když má jeho okolí teplotu mezi 35-45 °C. Naopak henovníku nedělá vůbec dobře, když teplota v jeho oblasti klesne na hodnotu 5 °C a méně. Když se tak stane, henovník zemře.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Prášek, který se z této rostliny získává, se v minulosti používal v mnoha oblastech lidské činnosti. Hennou se barvily některé látky a přírodní materiály pro výrobu oděvů. Také se používá na zdobení kůže (určitě znáte tetování hennou) a na barvení vlasů. Kromě jiného, v některých případech se henna používá k léčivým účelům. Zároveň víme, že neexistuje jen jeden druh henny.

V současné době rozeznáváme:

 • Červený pudr
 • Hnědý pudr
 • Černý pudr (do něj se přidávají syntetické látky, takže může způsobovat alergie)
 • Rostlinný pudr
 • Neutrální pudr (používá se na náhrobní kameny)
 • Henna pastu

Za jak dlouho se vymyje?

Henna jako přírodní volba barvy na vlasy, jak dlouho vydrží?

Nejvýraznější barvu má henna cca 4-6 týdnů po aplikaci. Což je výrazně déle než jak dlouho zvládnou být zářivé červené odstíny vlasů z drogerie. Oproti jiným barvám má ale henna i jedno specifikum. S každým nanesením se na vlasech buduje vrstva. Takže můžete dosáhnout vícedimenzionálního výsledku. (Zároveň je ale kvůli tomu složitější se henny zbavit.)

Jak si připravit hennu doma?

Hennu si můžete koupit v mnoha podobách. Nejoblíbenější je ale henna prášek, který se mísí s vodou. Kolik prášku budete potřebovat závisí do velké míry na tom, jak dlouhé máte vlasy. Je jasné, že ženy, které mají vlasy krátké budou potřebovat mnohem méně henna prášku než ty, které mají vlasy po pás.

Když se podíváme do Indie, kde je barvení vlasů hennou velmi populární, lokální zdroje uvádějí, že pro krátké vlasy stačí cca 100 g prášku. Pro polodlouhé se používá 200 g a pro hodně dlouhé 300 g. Dokonce můžete do prášku přidat i malé množství kávy, která má mít pozitivní vliv na zvýraznění červených odstínů.

Podle chuti můžete přidat i trochu citronové šťávy. Pro funkci kondicionéru pak lze přidat ještě bílý jogurt a vajíčko.

V den, kdy si jdete barvit hennou vlasy, by měly být dokonale čisté, bez zbytku jakýchkoliv stylingových přípravků. Na vlasech pak hennu nechte cca 2 hodiny. Hennu následně dobře opláchněte a podle potřeby celý proces opakujte. Neměly byste ale používat šampon. (Šamponování se doporučuje až další den.)

Další tipy jak na hennu pro barevné vlasy

Henna jako přírodní volba barvy na vlasy, jak dlouho vydrží?
Na hennu by si měly dát pozor ženy, které mají od přírody světlé, nebo blond vlasy.

Nyní se dostáváme k jádru všech problémů, které mohou při barvení vlasů hennou nastat. A že jich je!

V první řadě, dobrý pozor na hennu by si měly dát ženy, které mají od přírody světlé, nebo blond vlasy. Myslete na to, že v takovém případě vám henna chytne velmi intenzivní odstín. Můžete skončit s oranžovými, jasně rudými nebo dokonce s nazelenalými vlasy. Proto je moudré, abyste před barvením absolvovaly konzultaci u kadeřnice, nebo u někoho, kdo má s barvením vlasů hennou dlouhodobou zkušenost a ví, jak s ní správně pracovat, aby měla na vašich vlasech co nejlepší odstín.

Na druhou stranu, henně byste se neměly vyhýbat, protože ve srovnání s komerčními barvami na vlasy neproniká do jejich struktury. Čímž nedochází k jejich poškození. Z toho důvodu jde o dobré řešení pro ženy, které si chtějí barvit vlasy šetrnější metodou. A zároveň touží po lesklých a na první pohled zdravých vlasech.

Co se týče nevhodnosti henny, vyhnout by se jí měli lidé, kteří:

 • Mají alergie
 • Chtějí v blízké době změnu barvy
 • Si nejsou jistí tím, jestli je pro ně barvení hennou to pravé

Jakmile přistoupíte k barvení vlasů hennou, myslete na to, že půjde o opravdu špinavou práci. A to ve všech ohledech. Proto hennu míchejte v nádobách, které jsou k tomu určené, nebo které můžete po použití vyhodit. Také mějte rukavice, ochranný plášť (pokud nemáte, poslouží vám obyčejná delší pláštěnka, která vám pomůže ochránit oděv) a nemějte v dosahu nic, na čem by mohla henna snadno ulpět.

Některé ženy dokonce říkají, že nejlepším místem pro aplikaci henny na vlasy je sprcha, nebo vana. Protože pak je mnohem jednodušší všechen nepořádek umýt.

Henna, která je připravená k aplikaci na vlasy, má konzistenci bláta. A protože barví i kůži, může se stát, že při nanášení nechtěně ukápne na krk, nebo na obličej. Proto, ještě předtím než se půjdete barvit, nakrémujte si problematická místa. (Krk, čelo, uši atd.) Podle potřeby nechte hennu působit 1-6 hodin. Po ten čas se hodí mít na hlavě koupací čepici.

Mezi další detaily, které byste měly vědět, patří skutečnost, že:

 • Pokud máte na vlasech několik barev, po barvení hennou budou vidět barevné odlišnosti
 • Henna jde velmi špatně dolů
 • Na hennu by se neměla dávat chemická barva
 • Henna musí z vlasů postupně odrůst

Ano, jak můžete vidět, používání henny má mnoho benefitů, ale také úskalí. Proto je potřeba o jejím použití opravdu důkladně přemýšlet. Pokud máte nějaké pochybnosti, je vhodné tento krok odložit, nebo se o něm s někým poradit. Jelikož můžete skončit s velmi nepředvídatelným výsledkem, je opatrnost na místě.

Zkoušely jste někdy barvení vlasů hennou? Pokud ano, jak jste byly spokojené s výsledkem?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Henovník_bílý – Henovník bílý (česky)

https://stylecaster.com/feature/henna-hair-dye-428897/ – Henna na vlasy (anglicky)

https://www.kamaayurveda.com/blog/henna-for-hair/ – Průvodce barvením vlasů hennou (anglicky)

https://detoxinista.com/6-things-you-should-know-before-using-henna-hair-dye/ – 6 věcí, které byste měly vědět před barvením vlasů hennou (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️