Malinový ocet na vlasy: Jak se používá, účinky a alternativy

Poslední aktualizace článku: 21. ledna 2022

Kdo chce mít krásné a na první pohled pěstěné vlasy, ten se o ně musí pravidelně starat. Hovoříme především o ženách, které chtějí podpořit jejich růst. Mohlo by jim prospět pravidelné používání malinového octa?

Maliny jsou oblíbeným ovocem, které roste v průběhu letních měsíců. Jsou jemně nakyslé, ale zároveň i trochu sladké. Z toho důvodu se přidávají do marmelád a do zmrzliny. Tušily jste ale, že můžete vyzkoušet i malinový ocet?

Pokud ne, pojďte se spolu s námi podívat na to, na co vše je dobrý a jak přesně se vyrábí.

Výroba malinového octa

Malinový ocet na vlasy

Až na pár světlých výjimek se nedá malinový ocet nikde koupit. Mnohdy tedy člověku nezbyde žádná jiná možnost, než že se ho pokusí vyrobit svépomocí doma. Naštěstí je to ale celkem snadné, takže to zvládne i ten, kdo to nikdy dříve nezkoušel.

Budete potřebovat:

 • 3 hrnky čerstvých malin
 • 4 hrnky bílého vinného octa
 • ½ hrnku cukru

Začněte tím, že opláchnete maliny a následně je vysušte papírovou utěrkou. Poté je dejte do dostatečně velké zavařovací sklenice.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Ve velkém hrnci zahřejte vinný ocet s cukrem. Dávejte si ale dobrý pozor, tekutina by neměla projít varem. Také ji nezapomínejte důkladně míchat, protože cukr má tendenci se připalovat. Jakmile je cukr rozpuštěný, zalijte tekutinou maliny ve sklenici. Následně ji opravdu těsně zavřete a nechte ji stát ladem 48 hodin. (Při pokojové teplotě.)

Nakonec obsah sklenice přefiltrujte přes několik jemných tkanin, nebo sítek do čisté láhve, ve které budete malinový ocet skladovat.

Malinový ocet na vlasy

Proč se používá malinový ocet zrovna na vlasy?

Důvodů, proč používat malinový ocet na vlasy existuje několik.

Malinový ocet dokáže:

 • Odstraňovat usazený vodní kámen ve vlasech
 • Dodat vlasům přirozený lesk
 • Vlasy hezky provonět
 • Podpořit růst vlasů
 • Podpořit zdraví pokožky hlavy

Návod k použití

Malinový ocet na vlasy

I použití malinového octa při mytí je velice jednoduché. Stačí, když si umyjete vlasy tak, jako to děláte obvykle. Následně si uděláte vlasový oplach z malinového octa, který posléze smyjete čistou vodou. A to je všechno.

Dá se něčím nahradit?

Některé kosmetické značky mají malinový ocet na vlasy ve své stálé nabídce. To se hodí, protože cena malin není zrovna nízká. (Což by vás mohlo od pravidelného používání domácího malinového octa na vlasy odradit.)

Pokud byste chtěly vyzkoušet něco obdobného, můžete otestovat oplach z jablečného octa na vlasy. Postup je prakticky totožný. Myslete ale na to, že byste to s ním neměly přehánět, protože z dlouhodobého hlediska může působit dráždivě na pokožku hlavy.

Určitě ale nesahejte po klasickém kuchyňském octu. Ten je oproti ostatním druhům velmi agresivní. (Běžně se používá na čištění oken, odpadů atd.)

Existují i jiné vlasové oplachy?

Když se takto ptáme, tak je skoro jisté, že ano.

Zkusit můžete:

 • Oplach z kopřiv (pro podporu růstu vlasů)
 • Oplach z heřmánku (pro podporu blond odstínu vlasů)
 • Oplach z červené řepy (pro získání načervenalého/narůžovělého tónu světlých vlasů)

Jak vidíte, ve vaší kuchyni se schovává hned několik námětů pro vaše budoucí kosmetické experimenty.

Zkoušely jste malinový ocet na vlasy, nebo raději používáte něco jiného?

Zdroje informací

https://www.tasteofhome.com/recipes/raspberry-vinegar/ – Recept na malinový ocet (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️