Staňte se pravým mužem: Jak si nechat narůst a upravit vousy

Poslední aktualizace článku: 11. října 2022

Stejně jako se staráme o své vlasy, měli bychom vědět, jak se starat o vousy. Vzhledem k tomu, že přichází do kontaktu s potem, jídlem a dalšími nečistotami, jejich zanedbávání by nemuselo skončit příliš dobře. Co pomáhá na svědění vousů? Existují nějaké tipy, jak narovnat vousy? A jak na správné holení vousů podle tvaru obličeje? Na to všechno a mnohem víc se zaměříme v našem dnešním článku.

Vousy se považují za jeden z hlavních symbolů mužství. Jenže, i když vám samovolně rostou, s jejich čištěním a úpravou to není vždycky jednoduché. Z toho důvodu mnoho mužů preferuje hladké oholení, které je všech myslitelných problémů s vousy snadno zbavuje. (Řekněme si totiž upřímně, že informace o tom, jak se starat o plnovous, mnoha mužům chybí.)

Níže se proto podíváme na to, jak tvarovat vousy, jak narovnat vousy, na to, co funguje na řídké vousy a na mnoho dalších věcí, které se vám budou při úpravě zevnějšku dozajista hodit.

Co dělat se svěděním vousů?

Staňte se pravým mužem: Jak si nechat narůst a upravit vousy

Hodně mužů zabraňuje v růstu vousů zkušenost s tím, že je vousy nepříjemně svědí. A to někdy tak moc, že to nejde téměř vydržet. Ruku na srdce, kdo by o něco takového stál? Pravděpodobně nikdo. Mezi hlavní tipy patří změna pečující rutiny a způsobu udržování vousů v čistotě. Jde tedy o pár rad, které zvládne prakticky každý.

V tomto ohledu hodně pomáhá, když:

 • Si budete pravidelně umývat obličej i vousy
 • Při každodenním mytí nebudete používat příliš horkou vodu
 • Začnete na vousy používat speciální kondicionér
 • Omezíte kontakt vousů s chemikáliemi (což může znamenat, že si začnete kupovat kvalitnější pečující kosmetiku)
 • Dovolíte vousům růst

Pokud by vás zajímaly hlavní příčiny toho, proč vás vaše vousy svědí, hledejte je v tom, že zastřižené vousy mohou mít ostré okraje, které pak dráždí pokožku. Dále může být na vině přirozeně suchá pokožka, zánět folikulů, seboroická dermatitida, které se daří na místech, která jsou pokrytá ochlupením a vlasy nebo zarůstání chloupků.

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Tvarování vousů podle obličeje

Staňte se pravým mužem: Jak si nechat narůst a upravit vousy

Není nic horšího, než když nosíte vousy ve tvaru, který vůbec nelichotí vašemu obličeji. Může to vypadat komicky, nebo naopak děsivě. Proto se podíváme na pár jednoduchých tipů, jak zjistit, co bude slušet právě vám.

Mezi hlavní rady patří:

 • Kulaté tváře mohou mít plnější vousy, které vyrovnávají proporce
 • Štíhlejší tváře by měly mít štíhlejší a více zastřižené vousy
 • Kartáčování vousů vždy jednotným směrem
 • Tvarování kotlet
 • Odstranění všech chloupků, které rostou mimo kotlety a vytvarované vousy
 • Dodržování obrysu tím, že ho zdůrazníte strojkem nebo břitvou
 • Zastřižení vousů kolem rtů, protože by neměly nikam přečuhovat

Jak narovnat vousy

Staňte se pravým mužem: Jak si nechat narůst a upravit vousy

Někdy se vousy odmítají podvolit směru, který si představujete, není tedy na škodu si osvojit správnou techniku jejich rovnání. Díky tomu budete vypadat vždy stylově a upraveně.

Sprej s mořskou solí

Začněte tím, že do lehce navlhčených vousů nanesete sprej s obsahem mořské soli. Poté si vousy důkladně rozčesejte hřebenem nebo kartáčem na vousy. Když použijete přípravky s obsahem mořské řasy, může to mít pozitivní vliv i na vaši kůži.

Fénování

Pokud jsou vousy hodně tvrdohlavé, občas vám nepomůže nic jiného než teplo. Z toho důvodu mějte vždy po ruce fén, u kterého je možné regulovat teplotu. (Ta by neměla být kvůli citlivosti kůže příliš vysoká.) Při foukání můžete používat hřeben. Jen nezapomínejte na to, že fén by měl být od vousů a od obličeje v dostatečně velké vzdálenosti.

Stylingový balzám

Na trhu jsou k dostání nejrůznější stylingové přípravky na vousy. Může jít o gely, vosky a podobně. Pokud se chcete vydat touto cestou, kupte si přípravek, který je určen pro rovnání vousů a dovede je udržet v požadovaném tvaru. Následně ho použijte podle návodu, který objevíte na přebalu.

Co když vousy nerostou?

Nemůžete si upravovat vousy, pokud jsou ty vaše od přírody řídké, nebo se jim vůbec nechce růst. Co se dá v takové situaci dělat? Existuje nějaký trik, který byste mohli ve chvíli nouze použít?

V první řadě je důležité myslet na to, že růst vousů je proces, který zabere trochu delší čas. To znamená, že vaše vousy nebudou od prvního dne vypadat zcela perfektně. Pokud to ale myslíte vážně, je opravdu důležité ve svém snažení vytrvat a nenechat se touto fází odradit.

Také myslete na to, že aby byly vousy v dobré kondici, určitě to nebude vyžadovat jen umývání šamponem a kartáčování. Stejně jako u růstu vlasů to bude z vaší strany vyžadovat i změnu životního stylu, který by měl být (v ideálním případě) co nejzdravější.

Tento požadavek zahrnuje:

 • Dostatečné množství spánku
 • Omezení popíjení alkoholu
 • Nikotinovou abstinenci
 • Zdravý jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů (na to jsou dobré i vitamínové doplňky stravy na podporu růstu vlasů)

Pokud vás začnou trápit zarostlé chloupky, řešením může být pravidelný peeling pokožky, který si budete dělat několikrát týdně. (Každý den ale nemusíte, protože pokožka bývá po peelingu citlivější a mohlo by ji to zbytečně poškozovat.)

Růst vousů vyžaduje i další péči o pokožku, která bude kvůli jejich přítomnosti poměrně často citlivá a podrážděná. Proto mějte ve své výbavě čistý ručník, krém s SPF (ideálně 20 a více), šampon na vousy, který je vhodný pro váš typ vousů a pokožky, již zmíněný peeling, vhodný hřeben na vousy, kondicionér na vousy, olej na vousy a podobně.

Kdybyste potřebovali vědět, proč se mají vousy pravidelně umývat, tak je to kvůli tomu, že se v nich usazují:

 • Maz
 • Špína
 • Odumřelé kožní buňky
 • Choroboplodné zárodky
 • Jídlo

Pokud máte seboroickou dermatitidu ve vousech, lupy ve vousech nebo jste zaregistrovali další kožní potíže, nejlepším řešením je návštěva zkušeného dermatologa, který vám ušije pečující program přímo na míru.

Jak tedy vidíte, růst a styling vousů má svá pravidla, kterých je potřeba se držet. Pokud to ale myslíte vážně, měli byste tuto disciplínu brzy snadno zvládnout.

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321014 – 7 způsobů, jak si ulevit od svědění vousů (anglicky)

https://www.tiege.com/blogs/news/how-to-straighten-your-beard – Jak narovnat vousy (anglicky)

https://www.themanual.com/grooming/how-to-shape-a-beard/ – Jak vytvarovat vousy (anglicky)

https://www.webmd.com/beauty/features/beard-care-tips – Tipy pro růst vousů (anglicky)

✅ TOP 7 vitamínových komplexů nSrovnání vitamínových komplexůa českém trhu

K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.

Líbilo se? Dejte nás přečíst také svým přátelům!
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest

O autorovi

Redakce Dokonalyuces.czNa tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.

Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️