Příčiny a projevy suché pokožky hlavy – jak je řešit?
Poslední aktualizace článku: 24. října 2023
Svědění hlavy není žádoucí, protože na druhé můžeme působit podezřele a nepořádně. Především proto, že tato řeč těla může naznačovat, že máme vši nebo jiný vážný problém. Věděli jste však, že za tímto jevem může být i extrémně suchá pokožka hlavy? A dá se s tímto problémem něco dělat i v domácích podmínkách?
Někteří lidé si mohou suchou pokožku na hlavě plést s lupy ve vlasech. Zvlášť proto, že i ze suché kůže mohou odpadávat drobné částečky, které se mohou tvářit jako projev jiného problému.
Přečtěte si: Jak poznat alopecii?
Vzhledem k tomu, že lupy i suchá pokožka hlavy vyžadují trochu jiný přístup, který může souviset například i se správným výběrem kosmetiky, můžete se dopouštět zásadních chyb v péči o vlasy, které mohou vést ke zhoršení vašich potíží. A to rozhodně nechcete. Nebo ano?
Jak suchá pokožka na hlavě vzniká? Jaký je rozdíl mezi ní a lupy? A jaké tipy a triky byste měli v průběhu péče o ni vyzkoušet?
Suchá pokožka vs. lupy
Začneme tím, že se podíváme na hlavní rozdíly mezi suchou pokožkou na hlavě a lupy. Tím hlavním je především to, že lupy mohou být mastné, zatímco kousky suché kůže mastné nejsou. Lupy navíc mohou mít bělavou až nažloutlou barvu. U lupů také není neobvyklá zarudlá a podrážděná pokožka. U suché kůže se naopak běžně objevuje suchost i na jiných částech těla.
Hlavní příčiny suché pokožky hlavy
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
Suchou pokožku hlavy můžete mít danou do vínky genetikou. V takovém případě se kůže chová tak, jak je jí to přirozené a od vás vyžaduje, abyste jí dodávali více hydratace, kterou přirozeně postrádá. Také se hodí ji chránit před rychlou ztrátou vlhkosti, která může problém se suchostí a svěděním na hlavě (a i na jiných částech těla) ještě zhoršovat. Mezi další rizikové faktory pro vznik tohoto problému patří i kožní potíže, mezi které řadíme třeba kontaktní dermatitidu nebo lupénku.
Dále může mít na suchost pokožky na hlavě vliv:
- Suchý a studený vzduch
- Vyšší věk
- Nekvalitní kosmetika, která ubírá vlasové pokožce vláhu
Přečtěte si: Nejlepší rady na suché vlasy
Jak to lze řešit
Extrémně suchá pokožka hlavy by se rozhodně neměla ignorovat, protože její stav se může natolik zhoršit, že nakonec bude vyžadovat zásah odborníka. Do takové fáze to ale naštěstí dojít nemusí. Zvlášť, když víte, co máte podniknout.
1. Správný šampon a kondicionér
I když vám o to primárně možná nejde, vyzkoušejte šampony na podporu růstu vlasů a na omezení jejich vypadávání. Proč? Protože mnohé mají přírodní složení, neobsahují sulfáty a zajišťují šetrné mytí pokožky i vlasů. Často obsahují složky přírodního původu, které podporují hydrataci. Patří k nim například arganový olej. Mezi další oblíbené složky pak patří i kopřiva dvoudomá či hydratační aloe vera.
Kondicionér nedávejte na pokožku hlavy, protože nejlépe mu bude na konečcích a v délkách. (Zhruba někam po uši.) Díky jeho použití vás nebudou už trápit ani suché vlasy a budou se vám snáze rozčesávat.
2. Vitamíny na vlasy a kůži
Dalším důležitým bodem je doplňování vitamínů na vlasy, ze kterých může těžit i vysušená pokožka s nehty. Pro jejich normální stav je důležitá třeba přeslička rolní, pivovarské kvasnice, vitamíny skupiny B, vitamín E a mnoho dalších. Jejich štědrou dávku do těla dostanete prostřednictvím volně prodejných přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů.
Výhodou takového kroku je i to, že při jejich užívání, speciálně ještě v kombinaci se správně zvolenou kosmetikou, snáze dosáhnete hustých a zdravých vlasů, kterým nebude na první pohled nic zásadního chybět.
3. Olejová maska na pokožku hlavy
Rozhodně nešlápnete vedle ani s tím, že na pokožku hlavy budete alespoň jednou týdně nanášet pečující kosmetické oleje, které dovedou kůži pořádně promazat, dodat jí hydrataci a ochránit ji před nežádoucím vysušováním a praskáním.
Pro tento účel je naprosto ideální:
- Kokosový olej
- Arganový olej
- Olivový olej
- Mandlový olej
Olej můžete nechat tak, jak je, stačí ho jen trochu rozehřát v dlaních a pak ho aplikovat v dostatečném množství přímo ke kořínkům, kde ho necháte několik minut působit. (Nejlépe pod starším ručníkem.) Posléze si ale nezapomeňte vlasy skutečně důkladně umýt šamponem, jinak budou zbytky oleje dělat u kořínků neplechu.
Suchá pokožka hlavy u dětí
Pokud vás dlouhodobě trápí suchá pokožka hlavy u dětí, tento problém byste měli nejprve konzultovat s jejich ošetřujícím lékařem. Po společné dohodě pak můžete vyzkoušet dítěti aplikovat na vlasy speciální dětský olejíček, který je vhodný pro tento účel. V lékárně se také můžete poradit o nákupu šamponu s obsahem zinku. Malé děti by však neměly přijít do kontaktu s přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou. V případě, že je problém vážnější, lékař vám může doporučit i speciální přípravek s hydrokortizonem, bez jeho předchozího schválení však k tomuto kroku raději nepřistupujte.
Jaké jsou vaše osobní tipy a triky na suchou pokožku hlavy?
✅ TOP 7 vitamínových komplexů na českém trhu
K dokonalému účesu patří krásné a zdravé vlasy, o které je třeba pečovat hlavně zevnitř. Porovnejte si jednotlivé vlasové výživy v našem praktickém testu.
O autorovi
Na tomto článku se podílel celý náš tým DokonalýÚčes.cz. Připravujeme pro vás tipy ze světa vlasové kosmetiky, přípravků na vlasy, inspirace a zdraví. A to jak pro ženy, tak pro muže. Zvláštní pozornost věnujeme aktuálním beauty trendům, které vám pomohou vybrat ten správný účes v aktuální době.
Za celou redakci děkujeme, že nás čtete. ❤️